Uutiset

Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Uusi G2 juniorijoukkue aloittaa toiminnan

Kiinnostaako lastasi uusi laji tai onko pesiksen aloittaminen ollut mielessä jo aiemmin?

Kiinnostaako lastasi uusi laji tai onko pesiksen aloittaminen ollut mielessä jo aiemmin?

Uusi G2 joukkue aloittaa toimintansa ke 30.8. klo 18.30-19.30 moukarikentällä. 

Mukaan otetaan 2010 -2012 syntyneitä tulevia pesäpalloilijattaria.

Tervetuloa rohkeasti mukaan, pesäpallo on hauska harrastus, jossa yhdistyvät liikunta, joukkueellinen kavereita ja pelitaktiset oppimisen oivallukset. 

Moukarikenttä  sijaitsee Otanlahden yleisurheilukentän viereisen punaisen huoltorakennuksen takana.

Lisätietoja antaa juniorivalmennuspäällikkö Marko Lomppi, p. 050 354 3619, marko.lomppi@remonttirauma.fi

Kysy myös muiden joukkueiden toiminnasta!

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Ennakko: Lukko - Pori 18.8.

Pudotuspelien ensimmäinen kierros tuo rakkaan Porin Pesäkarhut Otanlahteen puolivälierien toiseen osaotteluun. Tiistain pelissä Lukko jäi täysin telineisiin, mutta kotikentällä taisteluilme tulee takuulla olemaan tuimempi.

Pudotuspelien ensimmäinen kierros tuo rakkaan Porin Pesäkarhut Otanlahteen puolivälierien toiseen osaotteluun. Tiistain pelissä Lukko jäi täysin telineisiin, mutta kotikentällä taisteluilme tulee takuulla olemaan tuimempi.


 

Kauden keskinäiset kohtaamiset:

14.8. Pori - Lukko 2-0
3.8. Pori - Lukko 1-0
19.7. Lukko - Pori 0-1
31.5. Pori - Lukko 2-1
 

Joukkueiden tilanne:

Paljon ehti tapahtua raumalaisjoukkueen sisällä yhden välipäivän aikana. Puolivälierät korkattiin tiistaina, kun vasta edellispäivänä Lapua kaatui komeasti runkosarjan päätösottelussa. Sunnuntain Virkiä-ottelussa Lukon peli oli todella pirteää ja rohkeaa, mutta tiistaina Porissa vaikutti, että kentällä olisi ollut aivan eri joukkue.

-  Kaaripelimme oli kauden huonointa. Missä olivat tuuletukset ja joukkuekavereiden kannustaminen ja miten tässä vaiheessa voidaan peliin lähteä tuollaisella asenteella, Lukon pelinjohtaja Tuomo Pekkala totesi tiistain ottelun jälkeen sanomalehti Länsi-Suomelle.


Runkosarjan viimeisillä, sijoituksen kannalta paineettomilla kierroksilla Lukko kokeili erilaisia pelaajakoostumuksia ja kierrätti fiksusti omia junioreita ja ”reservipelaajia” kokoonpanoissaan.

Porin pelaajarunko on tiivis, eikä punamustiin pukeutuvalla pikkusiskoseuralla luulisi olevan vaikeuksia muodostaa perjantain otteluun lyöntijärjestystään. Paineet ovat kuitenkin täysin Pesäkarhuilla, sillä altavastaajan asemassa pelaavalla Lukolla on ottelusarjassa vain voitettavaa. Runkosarjan keskinäisten pelien tappiot on jo moneen kertaan pukukopissa nollattu ja äänekäs kotiyleisö tuo vahvan tuen Lukolle perjsntain kamppailussa. 
 

Seuraa heitä:

Laura Jokinen palasi pelaavaan kokoonpanoon parin pelin huilin jälkeen tiistaina ja pokkasikin heti kakkospalkinnon paluuottelussaan. Ykköskärki (Jokinen L., Mäki-Maukola, Jokinen N., Pietilä) vastasikin Lukon ainoasta juoksusta. Onnistumisia tarvitaan kuitenkin laajemmalta rintamalta perjantaina ja toimivan lyöntijärjestyksen koostaminen ratkaisee paljon. 

Inka Pietilän mailaan pallo on viime aikoina osunut kohtuullisen hyvin, joten kotiutusvastuuta ”Inkerille” ainakin tarjotaan! Kultakypärää ottelussa päässään kantavat Lukon joukkueesta Eeva Mäki-Maukola ja porilaisista Pesäkarhujen lukkari Minttu Vettenranta. 
 

Muuta:

Satakunnan derby tuo paikalle tuttuun tapaan myös kymmenittäin porilaisfaneja, joten saavuthan perjantaina hyvissä ajoin Topteam-Areenalle! Portit aukevat tuttuun tapaan tuntia ennen ottelua (klo 16.30), mutta mikäli vanhat merkit paikkaansa pitävät, istumapaikat ovat tiukilla jo puolta tuntia ennen aloitusvihellystä.

Ottelu alkaa jo kello 17.30. Puolivälierät pelataan paras viidestä -systeemillä, eli kolme voittoa vaaditaan välieräpaikkaan.

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Lukko kaatoi Virkiän ja on orastavassa voittoputkessa

Lukko kohtasi naisten superpesiksen runkosarjan päätöskierroksen ottelussa Lapuan Virkiän. Molemmille merkityksetön peli päättyi Topteam-Areenalla raumalaisvoittoon 2-1 s (1-0, 2-1, 1-0).

Lukko kohtasi naisten superpesiksen runkosarjan päätöskierroksen ottelussa Lapuan Virkiän. Molemmille merkityksetön peli päättyi Topteam-Areenalla raumalaisvoittoon 2-1 s (1-0, 2-1, 1-0).

Ensimmäisen jakson ainokaisen juoksun juoni heti ensimmäiseen vuoropariin Inka Pietilä ja kotiin sen seurauksena kipitti Kati Tanhua. Jotain ottelusta ja sen merkityksestä kertoi se, että Lapualla oli jaksolla vain yksi (1) kolmostilanne.

 

- Emme saaneet tilanteita aikaiseksi ja silloin on vaikeaa tehdä myös juoksuja. Jotenkin pelissä näkyi se, että panosta ei ollut, totesi Lapuan ykköspalkittu Neea Mikkola.

 

- Oma peli on sujunut on koko kauden ihan kivasti. Odotan tiukkoja pelejä Poria vastaan, totesi Lukon ykköspalkittu Karoliina Koski.

 

Lukon huipennus hiipui kalkkiviivoilla

 

Toista jaksoa mentiin juoksuitta aina kolmannen aloittavalle ja silloin iski Lapua. Elli Kattelus löi kakkosjatkeelle ja Venla Olli tuli sitä vastaan, mutta pallo painui räpylän alta sillä seurauksella, että Niina Keppo kipitti kotiin. Hetki tuosta ja lapualaisten superjokeri Janette Lepistö onnistui ja kotiin puolestaan pyyhälsi Neea Mikkola.

 

Neljännen tasoittavalla Enni Kylä-Kause pamautti kolmosrajaan ja tuolla kotiin ehti Niina Jokinen, mutta raumalaisten huipennus jäi syntymättä, kun Venla Olli paloi kalkkiviivoille.

 

Pietilä löi ja Tanhua toi

 

Supervuoron ainoa juoksu syntyi, kun Lukon avausjuoksun arkkitehdit Pietilä ja Tanhua olivat jälleen asialla.

 

- Oltiin tänään vähän pelailemassa. Ei ollut panosta, mutta toisella jaksolla saatiin vähän peliin kiinni. Raumalla oli tänään hyvä ulkopeli, sanaili Lapuan pelinjohtaja Jukka Liikala.

 

- Kiva se on tämmöinen orastavakin voittoputki, varsinkin tappioputken jälkeen. Ulkopeli on ollut koko kauden hyvää, mitä nyt Lapualla ei tainnut olla, naurahti puolestaan Lukon pelinjohtaja Tuomo Pekkala.

 

Puolivälierissä vuorossa Satakunnan derby

 

Puolivälierät alkavat jo tiistaina ja sarjavitonen Lukko saa vastaansa pykälää ylempänä olevan paikallisvastustajansa Porin Pesäkarhut. Raumalla joukkueet kohtaavat perjantaina.

 

Palkitut:

 

Lukko:

 

I: Karoliina Koski

II: Eeva Mäki-Maukola

 

Lapua:

 

I: Neea Mikkola
II: Elli Kattelus

 

- Feran tiedotus

 

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Ennakko: Lukko - Lapua 13.8.

Runkosarja huipentuu sunnuntain kotipeliin Lapuan Virkiää vastaan. Kummankaan joukkue runkosarjasijoitus ei enää voi muuttua, mutta molempien pudotuspelikuntoa takuulla mitataan jo tänä viikonloppuna.

Runkosarja huipentuu sunnuntain kotipeliin Lapuan Virkiää vastaan. Kummankaan joukkue runkosarjasijoitus ei enää voi muuttua, mutta molempien pudotuspelikuntoa takuulla mitataan jo tänä viikonloppuna.


Kauden keskinäiset kohtaamiset:

28.6. Lapua - Lukko 2-0
14.6. Lukko - Lapua 0-1


Joukkueiden viimeisimmät pelit (voittajat tummennettuna):

Lukko:

10.8. Oulu - Lukko 2-0
8.8. Lukko - Kempele 1-0
3.8. Pori - Lukko 1-0
 

Lapua:

10.8. Lapua - Pori 1-0
8.8. Jyväskylä - Lapua 2-0
6.8. Lapua - Tampere 1-2

 

Joukkueiden asetelmat:

Lukon osalta runkosarjan sijoitus ei tule viitospaikasta muuttumaan, kävi ylemmän jatkosarjan päätösottelussa kuinka tahansa. Raumalaiset saavat siis sunnuntaina pelata suht paineettomasti kotiyleisönsä edessä ja tehdä viimeisiä teknisiä ja taktisia hienosäätöjä ennen pitkän pudotuspelirupeaman alkamista. 

Lapua on jo vuosien ajan ollut naisten Superpesiksen vahvimpia mestarisuosikkeja. Nimekkäästä pelaajamateriaalistaan huolimatta runkosarjan kakkoseksi sijoittunut Virkiä ei ole onnistunut tällä kaudella yhtä tasavahvoihin suorituksiin kuin edelliskesinä ja se on näkynyt yllätystappioina ja poikkeuksellisen tiukkoina matseina. 

Lukon etukentän valtiatar Kaisa-Maija Rosvall toteaakin, että muut joukkueet ovat hiljalleen saamassa Lapuan pelitavasta kunnolla kiinni. 

- Lapua ei ole ehkä ihan niin vaarallinen, mitä se aiemmin oli. Virkiän peliä on paljon analysoitu ja sitä kautta saatu puntteja tasoittumaan. Ei se Lapuan menestysjunakaan loputtomiin puksuta, ”Kaisis” pohtii. 

 

Kokoonpanot:

Kotijoukkueen kokoonpanokikkailut jatkuivat torstaina Oulussa, kun voitokkaassa ottelussa kärkenä kiisi paremmin vaihtajana tunnettu Eeva Mäki-Maukola. Inka Pietilä palasi jokeripaidasta yhdeksikköön ja Janika Lipsula sai uuden komennuksen edustusjoukkueen rinkiin. 

Suuria kokoonpanospekulaatioita ei siis ilmoille uskalla heittää, mutta mielenkiintoista on, palaako Oulun reissulta poisjäänyt Laura Jokinen takaisin pelaavaan kokoonpanoon.

Lapua jatkanee samalla pelaajarungolla, millä he kaatoivat Porin tänä torstaina. Ainoastaan numerot hihassa saattavat vaihdella.

 

Seuraa heitä:

Lukon kopparipari Venla Olli ja Niina Jokinen saavat takuulla paljon töitä sunnuntaina, kun lyöjätilaston kiistaton ykkönen Janette Lepistö päästetään vauhtiin. Lyöntipuolella kaivataan kovasti onnistumisia raumalaisittain ja silloin pelaajavalinnat korostuvat – löytääkö lyöjäjokerin kotiutuslyönnit tilaa Virkiän ulkokentästä?
 

Muuta:

Ottelu alkaa Topteam-Areenalla kello 17, portit stadionille avautuvat tuttuun tapaan tuntia ennen alkuvihellystä. Tule kannustamaan Lukko voittoon kauden 2017 viimeisessä runkosarjaottelussa!

 

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Naisten Superpesiksen playoffeissa nähdään tänäkin syksynä paikallispari

Lukko haki Oulusta täyden pistepotin 0-2 (1-3, 0-2).
Näin ollen playoffeissa kohdataan Pesäkarhut jo kolmantena syksynä peräkkäin. Tällä kertaa puolivälierissä.

Lukko haki Oulusta täyden pistepotin 0-2 (1-3, 0-2).
Näin ollen playoffeissa kohdataan Pesäkarhut jo kolmantena syksynä peräkkäin. Tällä kertaa puolivälierissä.


Aiheesta lisää LS24.

 

Täältä Katri Maajärven kuva galleriaan kauden pesäpallo kuviin.

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Fera pesi kasvonsa toisella jaksolla

Fera kohtasi naisten ykköspesiksen viimeisessä kotiottelussaan Kankaanpään ja kaatoi pohjoissatakuntalaiset jaksoin 2-0 (3-0, 11-3).

Fera kohtasi naisten ykköspesiksen viimeisessä kotiottelussaan Kankaanpään ja kaatoi pohjoissatakuntalaiset jaksoin 2-0 (3-0, 11-3).


Ensimmäinen jakso oli jopa tylsä ja huonotasoinen, sillä Fera iski kaksi juoksua jo ensimmäisen tasoittavalleen ja kolmannella sitten vielä Minna-Mari Löytökorpi pääsi kotiin vapaataipaleen turvin.

 

Nuo ensimmäisen vuoronparin juoksut löi Tinja Töyrylä ja Tiina Andreasen ja kotiin kipaisivat puolestaan Jessika Sihvonen ja Heini Viitanen.

 

- Eka jakso oli meiltä ok, mutta toinen me sitten sössittiin, sanaili Kankaanpään ykköspalkittu Vilma Heinola.

 

- Meiltä tuo eka jakso oli ihan luokattoman huono, no onneksi sitten saatiin vastustajalta tarvittavat juoksut, kommentoi Feran ykköspalkittu Susanna Uusitalo.

 

- Me teimme tuohon ekaan jaksoon kyllä kaikki mahdolliset virheet, totesi Feran pelinjohtaja Juho Luoma.

 

Feran vire löytyi

 

Toinen jakso ratkesi käytännössä toisen aloittavalla, kun raumalaiset takoivat siihen peräti kuusi juoksua. Mailan varressa onnistuivat Tiina ja Jasmin Andreasen kahdesti ja Teea-Kaisa Vikiö kerran sekä J. Andreasen pääsi kertaalleen kotipesän turvaan vapaataipaleen turvin. Tasoittavallaan Kankaanpää onnistui kahdesti, kun Heinola ja Noora Viitasalo kotiuttivat Tea Santahuhdan ja Sanni Männistön.

 

Kolmannen aloittavalla ensin Vikiö kotiutti sekä Sihvosen että T. Andreasen ja hetken kuluttua tuosta vielä Uusitalo uudelleen T. Andreasenin. Kankaanpää sai tasoittavallaan vielä hieman lohtua, kun Heinola kotiutti Sara Löytökorven.

 

Lopulliset numerot taululle naulasi mailan varressa onnistuneet Sihvonen ja Vikiö. Heidän lyönneillään kotiin kipaisivat Jemina Akkanen ja Senna Sinisalo.

 

- Tämä oli sitä samaa kuin on ollut koko kausi, totesi Kankanpään pelinjohtaja Lauri Uurasjärvi.

 

- Tauolla puhuimme, että emme voi olla näin huonoja ja sitten me jätimmekin ne tyhmät palot pois, Erityisesti lämmittää se, että pystyimme kääntämään tämän hyväksi peliksi. Toinen asia mikä lämmittää, on tuo laaja rosteri, sanaili Luoma.

 

Palkitut:

 

Fera:

 

I: Susanna Uusitalo
II: Teea-Kaisa Vikiö

 

Kankaanpää:

 

I: Vilma Heinola
II: Hanna Utunen

 

- Feran tiedotus

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Ennakko: Feralle keskiviikkona vieraita Kankaanpäästä

Fera saa Ykköspesiksen viimeiseen kotiotteluunsa vieraakseen Kankaanpään Mailajuniorit. Ottelu alkaa Topteam-Areenalla kello 18.00.

Fera saa Ykköspesiksen viimeiseen kotiotteluunsa vieraakseen Kankaanpään Mailajuniorit. Ottelu alkaa Topteam-Areenalla kello 18.00.


Fera on saalistanut kolmesta viimeisestä ottelustaan kahdeksan pistettä. Kankaanpäällä on puolestaan koko kaudelta saldona vaivaiset seitsemän pistettä.

Kolme viimeisintä:

Fera:

5.8. Fera - Roihu 2-0 (5-3, 3-0)

30.7. Fera - Mynämäki 2-1 s (4-3, 3-4, 1-0)

25.7. Hyvinkää - Fera 0-2 (2-3, 6-7)

Kankaanpää:

5.8. Kankaanpää - Hämeenlinna 0-1 (0-2, 3-3)

30.7. Kankaanpää - Hyvinkää 0-2 (1-9, 1-2)

22.7. Kankaanpää - Pori 0-2 (0-5, 2-7)

Tilastokärjet:

Lyöntitilastossa kaksikon parhaat ovat Feran Janika Lipsula, joka on tilastossa kolmantena lyötyään 18 ottelussa kunnarin ja 49 tavallista. Teea-Kaisa Vikiö on puolestaan kolmastoista ja hän on onnistunut 14 ottelussaan kotiuttamaan juoksijan 33 kertaa. Paras kankaanpääläinen on Noora Viitasalo, jonka saldo 19 ottelun jälkeen on kunnari ja 31 tavallista ja tuolla lukemalla hän on viidestosita.

Etenijätilaston paras on viidentenä oleva Tiina Andreasen, joka on 20 ottelussaan kipaissut 37 kertaa kotiin. Vieraiden paras löytyy vasta riviltä 52 ja hän on Sanni Männistö. Männistön saldo 20 ottelun jälkeen on 16 tuotua.

Kärkilyöntitilastonkin paras on Andreasen, jolla on 99 kärkkäriä. Vieraiden paras eli Sara Löytökorpi löytyy riviltä 47 ja hänen saldonsa on 72 kärkkäriä 20 ottelussa.

Topteam-Areenalla naisten Ykköspesistä Fera - Kankaanpää keskiviikkona 9.8. klo 18.00.

- Feran tiedotus

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Kempele törmäsi Lukon betoniseen ulkopeliin

Lukko kohtasi tiistai-iltana Topteam-Areenalla Kempeleen Kirin ja molemmille joukkueille elintärkeä ottelu päättyi emännille jaksoin 1-0 (1-1, 4-1).

Lukko kohtasi tiistai-iltana Topteam-Areenalla Kempeleen Kirin ja molemmille joukkueille elintärkeä ottelu päättyi emännille jaksoin 1-0 (1-1, 4-1).


Ensimmäisellä jaksolla näkyi edelleen raumalaisten helmasynti eli tehottomuus kolmostilanteissa. Lukko sai ihan kivasti juoksijan kolmospesälle, mutta kotiutus onnistui vain neljännen aloittavalla, kun Inka Pietilän lyönnillä Eeva Mäki-Maukola kirmaisi kotiin.

 

Jaksovoittoon asti tuo juoksu ei riittänyt, sillä Heta Rautiainen onnistui näpyllään kotiuttamaan Henna Tähtilän.

 

- Aika heikkoa peli oli meidän osalta. Emme saaneet luotua kunnon tilanteita, sanaili Kempeleen ykköspalkittu Jutta Myllymäki.

 

- No menihän se nyt jotenkin, totesi Lukon ykköspalkittu Pietilä.

 

- Olihan Inkalla mahdollisuudet useampaankin kuin kahteen lyötyy, mutta kaverit eivät tulleet vaikka merkki oli päällä, manasi Lukon pelinjohtaja Tuomo Pekkala.

 

Lukko ratkaisi nopeasti

 

Toisen jakson Lukko ratkaisi nopeasti, sillä ensimmäisen tasoittavalla mailan varressa onnistuivat Karoliina Koski, Laura Toikkanen sekä Pietilä. Noiden lyöntien seurauksena kotiin kipaisivat Niina Jokinen, Laura Jokinen ja Kaisa-Maija Rosvall.

 

Lukko lisäsi johtoaan vielä kolmannen tasoittavalla Kosken lyötyä Jenna Kammi-Rahnaston kotipesän turvaan. Kempele onnistui rikkomaan kuparinsensa neljännen aloittavalla, kun Essi Kesti kotiutti Iiris Puskalan.

 

- Ei tämä oikein tyydytä, mutta Lukko oli tänään tuon verran parempi, totesi Kempeleen pelinjohtaja Sami Lassila.

 

- Me teimme tänään todella paljon merkkivirheitä. Palloa lyötiin väliin eikä nitään tapahtunut, totesi Pekkala.

 

Ylempää jatkosarjaa on jäljellä vielä kaksi ottelua ja Lukko sekä Kempele taistelevat viidennestä sijasta.

 

Palkitut:

 

Lukko:

 

I; Inka Pietilä
II: Karoliina Koski

 

Kempele:

 

I: Jutta Myllyniemi
II: Iiris Puskala

 

- Feran tiedotus

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Ennakko: Lukko - Kempele 8.8.


Lukko jahtaa yhä ensimmäistä voittoaan ylemmässä jatkosarjassa. Helpolla Kempeleen Kiri ei kuitenkaan tule antautumaan tiistaina Topteam-Areenalla.

Lukko jahtaa yhä ensimmäistä voittoaan ylemmässä jatkosarjassa. Helpolla Kempeleen Kiri ei kuitenkaan tule antautumaan tiistaina Topteam-Areenalla.


Kauden keskinäiset kohtaamiset:

14.5. Lukko - Kempele 2-1
17.6. Kempele - Lukko
 

Joukkueiden viimeisimmät pelit (voittajat tummennettuna):

Lukko:

3.8. Pori - Lukko 1-0
1.8. Lukko - Jyväskylä 0-2
30.7. Tampere - Lukko 2-0
 

Kempele:

6.8. Kempele - Pori 1-2
3.8. Jyväskylä - Kempele 1-2
1.8. Kempele - Tampere 0-2
 

Joukkueiden asetelmat:

Parempia asemia pudotuspeleissä Lukko ei ole vielä kyennyt otteillaan varmistamaan, vaan toistaiseksi ylemmän jatkosarjan pistesaldo näyttää pyöreää nollaa. Viimeisessä kolmessa ottelussaan Lukko on onnistunut saattelemaan etenijän kolmoselta kotiin juoksun arvoisesti vain yhteensä 11 kertaa, joten kotiutusten onnistuminen tulee olemaan iso tekijä myös tiistaina – koko tähänastisen kauden tapaan. 

Paniikkinappulaa ei kuitenkaan ole syytä vielä painaa, mutta lääkkeitä lyöntipelin avaamiseen olisi syytä löytää ennen pudotuspelien alkamista. Varsinkin, kun Kempele on aloittanut omat jatkosarjan pelinsä sensaatiomaisesti. Ensimmäisellä kierroksella vahva mestarisuosikki Lapua kaatui kotikentällään puhtaasti jaksovoitoin 2-0 ja seuraavalla viikolla pohjoispohjalaiset hakivat voiton myös Jyväskylästä. 

Tällä hetkellä Lukko ja Kempele ovat sarjataulukossa tasapisteissä, joten tiistain kohtaamisen lopputulos voi hyvinkin ratkaista, kumpi kohtaa puolivälierissä Porin ja kumpi Jyväskylän tai Lapuan. Panokset ovat siis kovat.
 

Seuraa heitä:

Lukon kokoonpano on elänyt viime aikoina paljonkin: edellisessä pelissä Pesäkarhuja vastaan ulkokenttävastuuta saivat seuran omat kasvatit Kati Tanhua ja Tinja Töyrylä. Ykköspesiksestä edustusjoukkueen rinkiin nostettu Janika Lipsulalla on vyöllään tällä kaudella jo kaksi Superpesisottelua, mutta nähtäväksi jää, vieläkö pelinjohtokaksikolla riittää luottoa naiseen. Tiukoissa tilanteissa katseet kääntyvät kokeneemman pelaajakaartin suuntaan, joten eritoten kapteeni Enni Kylä-Kausen johtamiskyvyt punnitaan näissä karkeloissa. 

Vankkaa kokemusta tiukista otteluista löytyy myös vastustajan riveistä. Pori–Kempele-pelin ykköspalkittu Sarita Heikkinen teki mailan varressa 100% tehot ja löi kaksi juoksua joukkueelleen. Kirin etukentällä Essi Kylli tulee haastamaan Lukon vaihtolyöjät toden teolla, joten raumalaisten näpyjen tulee olla tarkasti ruudussa.


Muuta:

Ottelua isännöi Lääkärikeskus Minerva. Pääsylippu otteluun maksaa 12€ (2€ alennus S-etukortilla tai Länsi-Suomen kanta-asiakaskortilla). Alle 12-vuotiaat pääsevät veloituksetta sisään!

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Fera jatkaa voittoputkessa

Rauman Fera kaatoi naisten ykköspesiksessä helsinkiläisen Roihun jaksoin 2-0 (5-3, 3-0). Ottelun raumalaishahmo oli neljä juoksua lyönyt Teea-Kaisa Vikiö.

Rauman Fera kaatoi naisten ykköspesiksessä helsinkiläisen Roihun jaksoin 2-0 (5-3, 3-0). Ottelun raumalaishahmo oli neljä juoksua lyönyt Teea-Kaisa Vikiö.

Ensimmäisellä jaksolla juoksutilin avasi Roihu, kun Maria Ritola onnistui kotiuttamaan ensimmäisen aloittavalla Catharina Höglundin. Fera kuitenkin kuittasi tasoittavallaan rinnalle ja ohi, kun ensin  onnistui Vikiö ja hieman myöhemmin Susanna Uusitalo. Kotiin lyöntien seurauksena kipittivät Kati Tanhua ja Jasmin Andreasen.

 

Roihu tuli vielä tasoihin, kun Camilla Höglund onnistui kotiuttamaan siskonsa Catharinan. Fera kuitenkin meni menojaan, kun ensin Vikiö löi K. Tanhua juoksi kotiin. Kolmannen tasoittavalla Fera sitten löi homman lopullisesti pakettiin, kun Venla Tanhua ja Heini Viitanen lisäsivät raumalaisten juoksutiliä. V. Tanhua pääsi kotiin vapaataipaleen seurauksena ja Tiina Andreasenin lyönti kakkosjatkeelle kotiutti Viitasen.

 

Riina Kallio toi vielä neljännen aloittavalla hieman lohtua helsinkiläisille pamauttamalla komean kunnarin.

 

- Aika tasaista peliä oli, Roihun ykköspalkittu Kallio kommentoi.

 

- Eka jakso oli meiltä hyvää peliä, mutta kokonaisuutta ajatellen tänään puuttui se viimeinen terävyys, sanaili puolestaan Feran ykköspalkittu Vikiö.

 

Fera nollasi helsinkiläiset

 

Toisen jakson ratkaisu nähtiin jo aika pitkälti heti ensimmäisen aloittavalla, kun vuorollaan mailan varressa onnistuivat sekä Vikiö että Uusitalo. Heidän lyönneillä kotiin kipaisivat Jasmin Andreasen sekä Tiina Andreasen.

 

Roihu ei onnistunut jaksolla kotiutuksissaan ja pari helsinkiläisten sisävuoroistakin oli melko nopeasti ohi. Vikiö puolestaan puhkaisi kentän vielä toisen aloittavalla kotiuttaen Viitasen. Tuon jälkeen ei juoksuja enää nähty ja näin Fera jatkaa voittoputkessa.

 

- Lopputulosta pitää kunnioittaa ja Fera oli tuon verran parempi. Kotiutuksissa tänään oli suurin ero. Me saimme ihan hyvin tilanteita, mutta emme juoksijaa kotiin. Muutaman juoksun syntymistä kieltämättä vähän autoimme, Roihun pelinjohtaja Jussi Haapala analysoi.

 

- Roihu pelasi hyvin ja kaikki kunnia heille. Me emme saaneet tänään mitään ilmaiseksi. Ekalla jaksolla olimme paljon parempia mailan varressa kuin toisella. Ulkopeli onnistui hyvin, mutta sisäpeli tökki vähän enemmän, tuli muutamia kopinnostopaloja. Täytyy olla tyytyväinen kuitenkin kokonaisuuteen, kun tuli oltua itsekin pitkästä aikaan viuhkassa, viime vuonna olin viimeksi, kommentoi puolestaan Feran pelinjohtaja Tommi Nevala.

 

Palkitut:

 

Fera:

 

I: Teea-Kaisa Vikiö
II: Venla Tanhua

 

Roihu:

 

I: Riina Kallio
II: Aliisa Torkkel

 

- Feran tiedotus

 

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Jatkaako Fera voittoputkeaan lauantaina?

Fera saa lauantaina Otanlahteen vastaansa sarjataulukossa kymmenentenä olevan Roihun Helsingistä. Ottelu alkaa jo kello 13.00.

Fera saa lauantaina Otanlahteen vastaansa sarjataulukossa kymmenentenä olevan Roihun Helsingistä. Ottelu alkaa jo kello 13.00.


Fera saalistanut kolmesta edellisestä pelistään kahdeksan pistettä. Roihun vastaava saldo on kolme pistettä.

Kolme viimeisintä:

 

Fera:

 

30.7. Fera - Mynämäki 2-1 s (4-3, 3-4, 1-0)

25.7. Hyvinkää - Fera 0-2 (2-3, 6-7)

22.7. Fera - Jalasjärvi 2-0 (5-0, 2-1)

 

Roihu:

 

30.7. Roihu - Tyrnävä 1-2 s (1-3, 8-1, 0-2)
29.7. Roihu - Ylivieska 1-0 (8-3, 1-1)

23.7. Nurmo - Roihu 2-0  (1-0, 2-0)

 

Tilastokärjet:

 

Lyöjätilastossa ottelun parhaat ovat Feran Janika Lipsula, joka on lyönyt 18 pelaamassaan ottelussaan kunnarin ja 49 tavallista. Tuolla määrällä Lipsula on listalla sijalle kolme. Roihun ykkönen on puolestaan Anni Heino, joka  on 32 lyödyllään sijalla 14.

 

Etenijätilaston ykkönen puolestaan Tiina Andreasen, joka on tuonut 19 pelaamassaan ottelussa 36 juoksua. Roihun paras on puolestaan Elina Wallenius 25 tuodulla ja hänen sijoituksena 20 pelatun ottelun jälkeen on 25..

 

Kärkilyöntitilaston paras on puolestaan Roihun Wallenius, joka yhdeksäntenä 99 kärkkärillä. Raumalaisten paras on edelleen  Andreasen ja hänen 94 kärkkäriään oikeuttaa sijalukuun 15..

 

Fera - Mynämäki Naisten Ykköspesistä Topteam-Areenalla sunnuntaina 5.8. kello 13.00.

 

- Feran tiedotus

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Tehoton Lukko lahjoitti pisteet Keski-Suomeen

Lukko koki kirvelevän tappion Superpesiksen yläloppusarjassa, kun Topteam-Areenalla vastaan asettui Jyväskylän Kirittäret. Sisäpelin osalta heikkotasoinen ottelu päättyi 0-2 (0-2, 1-2)

Lukko koki kirvelevän tappion Superpesiksen yläloppusarjassa, kun Topteam-Areenalla vastaan asettui Jyväskylän Kirittäret. Sisäpelin osalta heikkotasoinen ottelu päättyi 0-2 (0-2, 1-2)


Ensimmäisellä jaksolla sisäpeli ontui todenteolla puolin ja toisin, sillä yhtään juoksua ei saatu lyömällä aikaan. Kirittäret sai jaksovoittoon tarvittavat kaksi, kun Lukko heitti molemmissa tilanteissa karkeat harhaheitot. Kotiin tilanteissa kipittivät Camilla Kirsilä ja Laura Määttä.

 

Jotain jaksosta kuvaa se, että raumalaiset vei kolmostilanteet luvuin 6-4.

 

- Ihan hyvä peli meiltä, no onnikin oli tänään hieman meidän puolella, totesi Kirittärien ykköspalkittu Mari Mantsinen.

 

- Eipä yllätä, että me voitettiin taas kolmostilanteet. Omilla typerillä virheillä sitten annetaan kaverille tarvittavat juoksut. Me teimme ainakin puolet heidän juoksuista, totesi puolestaan Lukon ykköspalkittu Jenna Kammi-Rahnasto.

 

Lukko sai sentään kuparisen rikki

 

Toisen jakson avausjuoksu tuli toisen aloittavalla, kun Vilma Mäkelä pamautti kakkosjatkeelle sillä seurauksella, että Emma Nieminen kipaisi kotiin.

 

Lukko pystyi rikkomaan kuparisena neljännen aloittavalla, kun Inka Pietilä onnistui kotiuttamaan Laura Toikkasen. Tuo juoksu ei kuitenkaan riittänyt, sillä tasoittavalla vuorolla Emma Sallinen sivalsi kakkosrajaan ja Marjukka Urpelainen ehti vaivatta tuomaan jakson voittojuoksun.

 

- Ei tässä enää ole yhtään helppoa peliä, kun seitsemän parasta joukkuetta pelaa vastakkain. Tänään oli kohtuullisen erikoinen keli pelata, kun välillä pallo lensi vaikka minne ja sitten toisella kertaa ei taas oikein mihinkään. Mulle on ihan sama tuleeko juoksut lyömällä vai heittämällä, totesi Kirittärien pelinjohtaja Jukka Karttunen.

 

- Voidaan kopioida ne kaikki edelliset kommentit meidän tehottomuudesta, mutta ei muuta kuin torstaina Poriin ja siellä täytyy taas kokeilla uusia kikkoja. Nyt ei ole muuta mielessä kuin kirosana ja kirosana eli harmittaa niin vietävästi. Hyvää ulkopeliä ja sitten omia töppiä ekalla jaksolla ja lyönnit oli sitten mitä oli, manasi pettynyt Lukon pelinjohtaja Tuomo Pekkala.

 

Palkitut:

 

Lukko:

 

I: Jenna Kammi-Rahnasto
II: Laura Toikkanen

Kirittäret:

 

I: Mari Mantsinen
II: Marjukka Urpelainen

 

- Feran tiedotus

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Superin ylemmän jatkosarjan pelit - osta lippupaketti ennakkoon kaikkiin kolmeen peliin!

Kolmen pelin lippupaketti ennakkoon tarjoushintaan 25€!

Kolmen pelin lippupaketti ennakkoon tarjoushintaan 25€!


Superin ylemmän jatkosarjan pelit pelataan kotona seuraavasti:

ti 1.8. klo 18 Rauman Lukko - Kirittäret, Jyväskylä

ti 8.8. klo 18 Rauman Lukko - Kempeleen Kiri

su 13.8. klo 17 Rauman Lukko - Lapuan Virkiä

 

Nouda koko kolmen pelin sarjan lippupaketti edullisesti ennakkoon Feran toimistolta ma ja ti klo 10-16, hinta 25€. Myös portilta vielä tiistaina!

Kausikortit voimassa vielä jatkopelien ajan eli niillä sisään normaalisti! 

 

Tervetuloa kannustamaan kotijoukkue voittoon!

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Ennakko: Lukko - Jyväskylä 1.8.

Ylemmän jatkosarjan ensimmäinen kotiottelu pelataan kovavireistä Jyväskylän Kirittäriä vastaan.

Ylemmän jatkosarjan ensimmäinen kotiottelu pelataan kovavireistä Jyväskylän Kirittäriä vastaan.


Kauden keskinäiset kohtaamiset:

 

16.7. Jyväskylä - Lukko  2-1
19.5. Lukko - Jyväskylä 2-0

 

Viimeisimmät 3 peliä (voittajat tummennettuna):

Lukko:

30.7.     Tampere - Lukko 2-0
26.7.    Oulu - Lukko 0-1
19.7.     Lukko - Pori 0-1

 

Jyväskylä:

30.7.     Jyväskylä - Pori 1-0
26.7.    Tampere - Jyväskylä 0-1
19.7.    Lapua - Jyväskylä 2-1

 

Joukkueiden tilanne:

Ylempi jatkosarja polkaistiin kummankin joukkueen osalta käyntiin sunnuntain kärkiotteluilla. Lukko jäi hyvästä taistelusta huolimatta ilman sarjapisteitä Manse PP:n vieraana, kun taas Kirittäret aloitti jatkopelinsä vahvasti kaatamalla porilaiset vahvan toisen jaksonsa ansiosta. 

Viidentenä majailevan Lukon seuraavat vastustajat tulevat kaikki olemaan sarjan kärkikastia; ennen varsinaisten pudotuspelien alkamista ylempi loppusarja pelataan seitsemän parhaiten sijoittuneen joukkueen kesken, jolloin joukkueet voivat vielä hakea puolivälieriä ajatellen parempia sijoituksia. Raumalaisten lyöntivarmuuden on siis syytä viimeistään nyt jo alkaa löytymään, jos Lukko mielii aloittaa pudotuspelinsä helpommalla vastustajalla.

Yskähtelevän alkukauden jälkeen Jyväskylä on noussut jälleen varteenotettavaksi mitaliehdokkaaksi ja kolmessa viimeisessä ottelussa se onkin onnistunut niittämään vähintään yhden pisteen jokaiselta kolmelta pahimmalta kilpakumppaniltaan, eli Lapualta, Tampereelta ja Porilta. Tamperetta vastaan kätensä pahan näköisesti loukannut Virpi Hukka lienee oletetusti ulkona kokoonpanosta Topteam-Areenalla, mutta se ei Kirittärien vaarallisuutta liiemmin vähennä. 

 

Seuraa heitä:

Lukon pelinjohtaja Tuomo Pekkalalla on vielä ässiä hihassaan loppukesän varalta, siitä osoituksena Karoliina Kosken nostaminen Manse PP:tä vastaan lyöntijärjestyksen häntäpäästä numeroksi viisi. Nähtäväksi jää, saako Koski hihoihinsa tutut ysit tiistaina vai jatkaako Pekkala samalla taktiikalla. Kosken välilyöntejä on päästy ihailemaan, vaikkakin suhteellisen harvakseltaan, pitkin kautta, joten taitoa mailan varressa ainakin riittää. 

Kultakypärä päässään tiistaina pelaava Jyväskylän ykköskärki Camilla Kirsilä kiersi kotikentällään sunnuntaina kunnarin ottelussa Pesäkarhuja vastaan, joten nopsajalkaisen kopparin otteita kannattaa seurata niin sisällä kuin ulkonakin.

 

Muuta:

Nauti jatkosarjan kotiotteluista edullisemmin! Lunasta itsellesi Feran toimistolta ennen illan ottelua 25€ arvoinen lippupaketti, joka sisältää pääsylipun jokaiseen kolmeen jatkosarjan kotiotteluun.

Otteluisäntänä ylemmän jatkosarjan kotiavauksessa toimii SLO.

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Janika Lipsulan lyönti tuotti Feralle kaksi pistettä

Fera oli saanut sunnuntaina vieraita lämpimälle Topteam-Areenalle 60 kilometriä etelämpää, kun Mynämäen Vesa oli saapunut haastamaan raumalaiset. Ottelu päättyi Feralle 2-1 s (4-3, 3-4, 1-0). Lopputulos tiesi sitä, että Mynämäen haaveet nousukarsintapeleistä haihtui.

Fera oli saanut sunnuntaina vieraita lämpimälle Topteam-Areenalle 60 kilometriä etelämpää, kun Mynämäen Vesa oli saapunut haastamaan raumalaiset. Ottelu päättyi Feralle 2-1 s (4-3, 3-4, 1-0). Lopputulos tiesi sitä, että Mynämäen haaveet nousukarsintapeleistä haihtui.

Ensimmäisen jakso hahmo oli Tinja Töyrylä, joka löi kaksi juoksua ja toi vielä yhden. Feran kaksi muuta mailan varressa onnistujaa olivat Sonja Töyrylä ja Janika Lipsula. Heini Viitanen puolestaan kipaisi kotiin kahdesti ja Minna-Mari Löytökorpi kertaalleen.

 

Mynämäeltä mailan varressa onnistuivat puolestaan Jaana Marjamäki-Kekola, Oona Rantomaa ja Neea Helin. Vieraiden juoksut toi Henna Nurmi, Roosa Luoma ja Fanni Elo. Viimemainittu toi vieraat neljännen tasoittavalla juoksun päähän, mutta sen lähemmäs he eivät päässeet.

 

Luoman yksi kolmosrajasivallus aiheutti parran pärinää vielä lehdistötilaisuudessa, sillä tuo komea lyönti tuomittiin pitkän neuvottelun jälkeen laittomaksi. Mynämäkisten pelinjohtaja Ville Niemi jopa totesi, että heiltä vietiin tuossa tilanteessa puhdas 2-0-voitto.

 

- Oma peli meni hyvin, mutta annoimme aika monta juoksua kaverille räpylävirheiden seurauksena. Tiukka peli oli, totesi Mynämäen ykköspalkittu Nurmi.

 

- Eka jakso oli meiltä ihan hyvä, mutta sitten toinen ratkesi meiltä siihen yhteen virheeseen. No onneksi saatiin supervuorossa se yksi juoksu, sanaili puolestaan Feran ykköspalkittu Tinja Töyrylä.

 

Mynämäki rankaisi Feran virheestä

 

Toinen jakso ratkesi käytännössä kolmannen aloittavalla, kun Mynämäki takoi pikavauhtia neljä juoksua. Ensin Marjamäki-Kekola kotiutti sekä Nurmen että Maria Kitolan ja tuohon perään vielä Luoma kipaisi kotiin harhaheiton turvin. Vieraiden neljännen löi puolestaan Mari-Ann Lehtinen ja kotiin tuon lyönnin seurauksena tuli Rantomaa.

 

Fera avasi juoksutilinsä heti tasoittavalla, kun Susanna Uusitalo kotiutti Venla Tanhuan. Raumalaiset tuli neljännen tasoittavalla vielä juoksun päähän, mutta tasoittavaa he eivät onnistuneet enää tekemään. Nuo kaksi löi Lipsula ja kotiin puolestaan kiiruhtivat Löytökorpi ja Tiina Andreasen.

 

Supervuoropari ratkesi yhteen juoksuun, kun Lipsula kotiutti tasoittavalla Andreasenin.

 

- Häviö potuttaa tietysti. Tänään tuli räpylävirheitä ja tuomarit no enpä tiedä mitä pitäisi sanoa. Ensimmäisen jakson tilanteessa kumpikaan tuomareista ei näyttänyt mitään, että oliko se sisällä vai ei. Kun ratkaisuun sitten päädyttiin, niin kukaan tuomareista ei käynyt tarkistamassa jälkeä kentässä, puhisi Mynämäen pelinjohtaja Niemi.

 

- Nyt me peláamme nämä kaksi ottelua pois, sillä tämä tulos sitä, että meidän mahdollisuudet nousukarsintoihin meni, jatkoi Niemi.

 

- Lähdimme pelaamaan hyvää sisäpelijoukkuetta vastaan. Heillä on sarjan paras kärki ja varmaa oli, että tilanteita tulee paljon. Lähdimme puolustamaan ja hyvin se kesti. Saimme pidettyä juoksumäärän alhaisena. Räpylässä olimme tänään hieman parempia. Mulla ei ole mitään havaintoa siitä epäselvästä tilanteesta. Meillä tavoite täyttynyt kauden osalta ja nyt pyrimme voittamaan loput pelit, kommentoi Feran pelinjohtaja Juho Luoma.

 

Palkitut:

 

Fera:

 

I: Tinja Töyrylä
II: Tiina Andreasen

Mynämäki:

 

I: Henna Nurmi
II: Roosa Luoma

 

- Feran tiedotus

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Sunnuntaina Otanlahdessa koetaan paikalliskamppailun huumaa

Fera saa sunnuntaina Otanlahteen vastaansa sarjataulukossa viidentenä olevan Mynämäen Vesan. Ottelu alkaa kello 17.00.

Fera saa sunnuntaina Otanlahteen vastaansa sarjataulukossa viidentenä olevan Mynämäen Vesan. Ottelu alkaa kello 17.00.

Fera saalistanut kolmesta edellisestä pelistään kuusi pistettä. Mynämäen vastaava saldo on myös kuusi pistettä, mutta joukkue saanut jokaisesta kolmesta edellisestään kaksi pistettä.

 

Kolme viimeisintä:

 

Fera:

 

25.7. Hyvinkää - Fera 0-2 (2-3, 6-7)

22.7. Fera - Jalasjärvi 2-0 (5-0, 2-1)

18.7. Pori - Fera 2-0 (4-1, 2-1)

 

Mynämäki:

 

23.7. Mynämäki - Tyrnävä 1-0 (9-9, 9-6)

22.7. Mynämäki - Ylivieska 2-1 s (10-3, 6-7, 2-0)

15.7. Mynämäki - Hämeenlinna 2-1 (1-3, 4-3, 1-0)

 

Tilastokärjet:

 

Lyöjätilastossa ottelun parhaat ovat Feran Janika Lipsula, joka on lyönyt 17 pelaamassaan ottelussaan kunnarin ja 45 tavallista. Tuolla määrällä Lipsula on listan sijalle kolme. Mynämäen ykkönen Oona Rantomaa on puolestaan heti Lipsulan takana lyötyään 19 ottelussa viisi kunnaria ja 38 tavallista.

 

Etenijätilaston kärkeä hallitsee puolestaan Mynämäen pelaajat, sillä kärjestä löytyvät mynämäkisistä Henna Nurmi, Emmi Hytönen, Roosa Luoma ja Maria Kitola. Feran paras eli Tiina Andreasen on heti Mynämäen nelikon takana viidentenä.

 

Kärkilyöntitilaston kärjessä on puolestaan Mynämäen Kitola, joka on onnistunut 19 pelaamassaan ottelussa siirtämään kärkeä 117 kertaa. Raumalaisten paras on puolestaan Andreasen, joka on listalla sijaluvulla 13 90 kärkkärillä.

 

Seuraa heitä:

 

Kotijoukkueesta kannattaa tarkkailla sitä, että jatkuuko Janika Lipsulan huikea lyöntivire myös Mynämäkeä vastaan. Vieraiden riveistä löytyy puolestaan kaksi raumalaisseuran värejä kantanutta pelaajaa, kun Otanlahteen saapuu sekä Henna Nurmi että Roosa Luoma.

 

Fera - Mynämäki Naisten Ykköspesistä Topteam-Areenalla sunnuntaina kello 17.00.

 

- Feran tiedotus

 

Lue lisää