Uutiset
Lukko kukisti Pesäkarhut trillerissä
Jo etukäteen oli tiedossa, että tulee hieno ilta, sillä ensimmäinen kunnon pesiskeli tänä kesänä Otanlahdessa ja vastassa perjantai-illassa Pesäkarhut. Vielä hienomman ottelusta teki, kun Lukko voitti ottelun jännittävien vaiheiden jälkeen 1-0 (3-3, 2-1)
Jo etukäteen oli tiedossa, että tulee hieno ilta, sillä ensimmäinen kunnon pesiskeli tänä kesänä Otanlahdessa ja vastassa perjantai-illassa Pesäkarhut. Vielä hienomman ottelusta teki, kun Lukko voitti ottelun jännittävien vaiheiden jälkeen 1-0 (3-3, 2-1)
Satakunnan paikallisderby oli herättänyt yleisön kiinnostuksen, sillä Topteam-Areenalla oli saapunut 1035 katsojaa. Pelaajien otteissakin jännitys hieman paistoi läpi varsinkin alkupelissä hermostuneisuutena ja muutamina helppoina virheinä.
Ensimmäisen jakso tasattiin värikkäiden vaiheiden jälkeen 3-3. Kotijoukkueen osalta juoksujen lyöjinä kunnostautuivat Enni Kylä-Kause ja Iida Möttönen. Pesäkarhujen hahmona ensimmäisellä jaksolla oli Susanne Ojaniemi, joka tasoitti jakson neljännessä vuoroparissa lyömällään kunnarillaan.
Jos ensimmäinen jakso alkoi hermostuneesti niin toinen alkoi molempien joukkueiden osalta räväkästi. Ensin Pesäkarhut siirtyi Maria Suomisen lyönnillä johtoon 1-0. Omalla sisävuorollaan Lukko tasoitti ottelun. Enni Kylä-Kause otti vastuuta ja kotiutti Kaisa-Maija Rosvallin. Heti toisessa vuoroparissa Lukko jatkoi juoksutehtailuaan. Enni Kylä-Kause kotiutti taas, tällä kertaa jouksun tuojana oli Miia Karppanen. Tämän jälkeen molempien ulkopeli oli pitävää ja lisäjuoksuja ei enää tehty. Näin ollen toinen jakso päättyi Lukon voittoon ja koko ottelu jaksoin 1-0 (3-3, 2-1).
- Hermostunutta pelaamista varsinkin ottelun ensimmäisellä jaksolla. Ottelun edetessä hermostuneisuus pikkuisen häipyi ja saimme tehtyä voittoon tarvitut juoksut. Ykköskärki pelaa tällä hetkellä loistavaa peliä ja saamme tilannetta hyvin aikaiseksi, totesi Ania pelin tauottua.
- Viimeksi Raumalla pelatessa tuntui, että nämä pelit hävittiin. Tänään nähtiin, että meno on muuttunut ja nyt pystymme kääntämään nämä ottelut voitoiksi. Toivottavasti sama linja pysyy kesän aikana, säesti Lukon ykköspalkittu Enni Kylä-Kause pelinjohtaja Aniaa.
- Kokonaisuuteen pitää olla tyytyväinen. Voitto Porista on hieno asia. Siitä pitää nyt nauttia hetki ja viimeistään maanantaina siirtää katseet Viinijärvi -otteluun, lisäsi Ania.
Videokooste: Ottelun lehdistötilaisuus ja huippuhetket
ENNAKKO: Lukko - Pesäkarhut
Lämpenee, lämpenee! Huomiseksi on luvattu edelleen lämpenevää ja aurinkoista. Jos tämä pitää paikkaansa, niin kannattaa tulla ajoissa paikalle (vaikka pyörällä), sillä katsomot täyttyvät varmasti jo ennen ottelun alkua!
Lämpenee, lämpenee! Huomiseksi on luvattu edelleen lämpenevää ja aurinkoista. Jos tämä pitää paikkaansa, niin kannattaa tulla ajoissa paikalle (vaikka pyörällä), sillä katsomot täyttyvät varmasti jo ennen ottelun alkua!
Naisten Superpesistä on pelattu nyt Lukon osalta kolme kierrosta. Lukko on kerännyt näistä otteluista yhteensä 6 pistettä. Joukkueen otteet ovat menneet koko ajan parempaan suuntaan, mikä takaa hyvät lähtöasetelmat kauden ensimmäiseen Satakunnan paikallisderbyyn.
Pesäkarhut puolestaan on pelannut tähän mennessä kaksi ottelua, joista joukkue on kerännyt viisi pistettä. Pesäkarhut pelaa tulevana viikonloppuna kaksi ottelua, joissa vastaan asettuu siis Rauman Lukko ja Lapuan Virkiä.
Huominen ilta Topteam-Areenalla tulee olemaan monella tavalla mielenkiintoinen. Joukkueet ja pelaajat tuntevat toisensa enemmän kuin hyvin. Pelaajia on myös viime vuosien aikana siirtynyt joukkueesta toiseen, joten kentällä nähdään tiettyjä taistelupareja.
Mielenkiintoista on nähdä myös Pesäkarhujen kokoonpano. Talvella rakennettu jokerikolmikko Toiviainen-Puisto-Kuusisto ei ole vielä ollut kasassa sarjaotteluissa. Toiviainen on aloittanut yhdeksikössä ja tutulta kopparin paikalta, kun taas Anni Harjunen on aloittanut kautensa Pesäkarhujen ykköspesisjoukkueessa. Huomenna on todennäköistä, että viime kaudella Lukon paidassa pelannut Anni palaa takakentälle ja "Carru" tulee vaihtajajokeriksi. Mutta tämäkin nähdään sitten huomenna.
Lukon joukkue pääsee otteluun lähes ehjänä, sillä sivussa rosterista on ainoastaan koko alkukauden tähän mennessä huilannut Marika Karhu. Marikan tilanne näyttää tällä hetkellä positiiviselta ja uskommekin, että hän pääsee lähiaikoina jo täysipainoisen harjoittelun makuun.
- Huomenna pitää olla taas raaka ja raju, niin kuin Lapua-pelissäkin. Nämä ovat niitä otteluita, joissa pitää vastuuta ottaa kun on sen paikka. Nyt ei vastuuta saa siirtää toiselle. Ulkopelissä pitää räpylän kestää ja luottaa itseensä, kertoo pelinjohtaja Jarmo Ania ottelussa vaadittavista asioista.
- Onhan vastustajakin kova, joten kyllä meidän pitää saada ehdottomasti jokerikolmikko T-P-K kiinni sekä heidän kärkensä Milla Lindström. Lisäksi viuhkassa heillä on naisten Superpesiksen viime kauden vuoden pelinjohtaja, lisää Ania.
Lukko on saanut kehitettyä pelaamista jokaisessa pelissä. Ania näkee silti parannettavaa edelleen.
- Ulkopelimme on ollut kaikissa otteluissa hyvää. Kotiuttaminen on mennyt viime otteluissa eteenpäin. Vieläkin pitää pystyä käyttämään tilanteet paremmin hyväksi. Kärki on toiminut hyvin, joten vielä enemmän pitää saada tehoja irti. Lisäksi rohkeutta ja päättäväisyyttä mailan varressa entistä enemmän. Jos nämä asiat saamme huomenna toteutettua, niin olemme lähellä voittoa, toteaa Ania voiton avaimista.
Huomenna kannattaa ottaa suunnaksi Otanlahti ja Topteam-Areena. Kentällä nähdään Suomen suosituimman naisurheilun ja -palloilulajin huippuottelu Satakunnan paikallisderby #elsatakunnico Lukko - Pesäkarhut! Portit aukeavat klo 17:00, myös terassipalvelut.
Naisten Superpesis:
pe 22.5. klo 18:00 Lukko - Pesäkarhut Topteam-Areenalla
Feran edustusjoukkueen Lukon peleissä voit voittaa ikimuistoisen matkan itä-länsi -otteluun! Veikkauksen Voittajakatsomo sisältää parhaat paikat, fanituotteet, legendojen vierailut ja mahtavan tunnelman.
Tiesitkö muuten, että Feran juniorit ovat saaneet suoraa seuratukea Veikkauksen tuotosta? Muista aina Veikkauksen nettipelejä pelatessa käyttää seuraavaa linkkiä:
http://www.fera.fi/veikkaus
Fera ry
Fera puhtaaseen kotivoittoon tyttöjen superpesiksessä
Feran b-tytöt voittivat maanantai-iltana Hämeenlinnan puhtaasti 2-0 (6-1, 7-0) ja varmistivat samalla pääsynsä ylempään loppusarjaan.
Feran b-tytöt voittivat maanantai-iltana Hämeenlinnan puhtaasti 2-0 (6-1, 7-0) ja varmistivat samalla pääsynsä ylempään loppusarjaan.
Ottelussa kumpikaan joukkue ei esittänyt parastaan. Raumalaisten rutiinitaso oli kuitenkin Feran tavoin nuorella joukkueella tyttöjen superpesistä pelaavaa Hämeenlinnaa parempi, eikä ottelun voittajasta jäänyt lopulta epäselvyyttä.
Ensimmäisen jakson Fera aloitti tehden ensimmäisessä vuorossa yhden ja toisessa vuorossa kaksi juoksua. Kolmannen aloittavalla Hämeenlinna kavensi tilanteeksi 3-1, mutta tähän raumalaiset vastasivat tasoittavalla tehden kolme juoksua, katkaisten samalla vieraiden pyristelyn. Neljennässä vuorossa Hämeenlinna ei pystynyt lisäjuoksujen tekoon, joten Feran ei tarvinnut käyttää neljännen tasoittavaa ja avausjakso kirjattiin isännille juoksuin 6-1.
Ottelun toisen jakson Fera aloitti sisällä varovasti tehden yhden juoksun. Toisessa vuoroparissa etenijä saateltiin kotiin kolme kertaa. Kolmannessa vuorparissa kotiutusta päästiin yrittämään kolmesti tällä kertaa kuitenkaan onnistumatta. Vastaavasti vierasjoukkue ei päässyt yrittämään toisen jakson kolmessa ensimmäisessä vuorossa kotiutusta kertaakaan, joten toisen jakson viimeiseen vuoropariin lähdettiin tilanteesta 4-0. Neljännen aloittavalla Fera lisäsi juoksusaldoaan jälleen kolmella. Tasoittavallaan myös vierasjoukkue pääsi yrittämään kotiutusta kahdesti, mutta yritykset päättyivät risteiksi tulostaululle. Näin toinen jakso päättyi kotijoukkueen hyväksi 7-0.
Vaikka kotijoukkueenkin pelistä puuttui viimeinen terävyys olivat jaksoluvut selkeät. Hämeenlinnan hieman haparoiva ulkopeli toki auttoi Feran tilanteenrakentelua. Positiivista oli kuitenkin kotiuttajien, etenkin ottelussa viisi juoksua lyöneen Henna Suomisen hyvän lyöntivireen löytyminen. Myös tällä kertaa vaihtajan roolissa pelanneen Venla Ollin työskentely mailanvarressa oli tehokasta. Venla ja Henna palkittiinkin ottelussa Feran parhaina.
Fera on pelannut nyt tyttöjen superpesiksen alkusarjassa kolme ottelua ja kerännyt niistä seitsemän sarjapistettä. Kuuden joukkueen yksinkertaisessa alkusarjassa tämä tarkoittaa sitä, että Fera on varmistanut paikkansa ylempään jatkosarjaan.
- Kauden vähimmäistavoite on nyt saavutettu ja hyvillä mielin voidaan jatkaa eteenpäin. Jatkosarjaa ajatellen tämän päivän otteisiin täytyy saada kuitenkin lisää terävyyttä, totesi Feran pelinjohtajana toimiva Sampo Pasanen ottelun päätyttyä.
Ottelun tilastot http://www.pesistulokset.fi/cgi-bin/tilastot/onlineottelu.py?data=26-6-0&id=26441
Lukko haki täydet pisteet Seinäjoelta
Nousijajoukkue Seinäjoen Mailajussit emännöi Lukkoa kauden kolmannessa ottelussa. Seinäjoella 12 asteen lämmössä ja puolipilvisessä kelissä väännettiin taas sarjapisteistä Naisten Superpesiksessä.
Nousijajoukkue Seinäjoen Mailajussit emännöi Lukkoa kauden kolmannessa ottelussa. Seinäjoella 12 asteen lämmössä ja puolipilvisessä kelissä väännettiin taas sarjapisteistä Naisten Superpesiksessä.
Otteluraportti la 16.5.
Seinäjoen Mailajussit – Rauman Lukko (linkki pöytäkirjaan)
Lukko haki täydet pisteet Seinäjoelta
Nousijajoukkue Seinäjoen Mailajussit emännöi Lukkoa kauden kolmannessa ottelussa. Seinäjoella 12 asteen lämmössä ja puolipilvisessä kelissä väännettiin taas sarjapisteistä Naisten Superpesiksessä. Mailajussit olivat aloittaneet kauden Vihdin vieraana ja hakeneet sieltä murskavoiton. Toisessa ottelussaan seinäjokelaiset väänsivät kotonaan tiukasti Kempeleen Kiriä vastaan, mutta joutuivat taipumaan molemmilla jaksoilla yhden juoksun tappioihin. Lukko oli taas kokenut kirvelevän tappion kauden avauksessa Kankaanpään Mailan vieraana, mutta kotiavauksessa keskiviikkona Lukko kukisti hallitsevan mestarin Lapuan Virkiän erittäin kylmässä kelissä jaksovoitoin 2-0.
Tiukkaa ulkopeliä ja tarvittavat juoksut
Mailajussit aloitti ottelun sisältä ja saikin rakennettua Salla Pollarin johdolla kolmostilanteen kahdella palolla. Joukkue ei kuitenkaan päässyt yrittäämään kotiutusta, kun juuri Pollari poltettiin 1-3 –tilanteessa kakkoselle.
Lukon oma sisävuoro alkoi räväkästi. Ykköskärki järjesteli palottoman ajolähdön ja mailan varteen asteli kapteeni Enni Kylä-Kause. Hänen yrityksestään Miia Karppanen poltettiin kotiin, mutta ajotilanne sai jatkoa. Edellisen ottelun molempien jaksojen voittojuoksut lyönyt kultakypärä Iida Möttönen jatkoi siitä mihin edellisessä ottelussa jäi ja saatteli kotiin Kaisa-Maija Rosvallin. Viimeisellä kenttä tyhjeni eikä Lukko enää saanut kolmostilannetta rakennettua.
Toisen aloittavalla pääsi Mailajussitkin yrittämään kotiutusta, mutta Anni Laakson yrityksestä Lukko pystyi polttamaan Anuliisa Rautakorven kotipesään.
Lukko ei omalla tasoittavallaan saanut kotiutusyrityksiä. Lukko ei tästä hätkähtänyt vaan tehtaili ulkopelissään kolme nopeaa paloa kolmannen vuoron aloittavallaan.
Seuraavaan vuoroon Lukko rakenteli taas ykköskärjestä takatilanteen vaikka Hanna Väisänen poltettiinkin ykköselle. Sini Strander tuli vapaaseen tilanteeseen ja käytti sen hyväkseen. Upealla kumuralla Miia Karppanen toi toisen juoksun Lukolle. Tilanne jatkui ja niin jatkui Lukon juoksujen lyöminen. Kylä-Kause saatteli taas Rosvallin kotiin ja taululle 0-3 lukemat. Lukko sai tästä hyvän vaihteen päälle ja kotiutusta pääsi yrittämään vielä Mirka Rintamäki sekä Karoliina Koski, mutta molempien kotiutukset päätyivät kopeiksi. Loppuun vielä Karppanenkin kokeili kotiutusta, mutta viimeinen palo kotiin Meea Lehtisestä.
Seinäjoki joutui kovaan paikkaan omalla viimeisellä sisävuorolla, kun pitäisi lyödä useampia juoksuja. Mailajussit pääsivät ykköskärjestä liikkeelle, mutta Lukko pisti luukut kiinni eikä vastustaja päässyt ykköspesää pidemmälle kun taululla oli jo kolme paloa ja näin ensimmäisen jakson voitto Lukolle juoksuin 0-3.
Toisella jaksolla juoksuhanat auki
Lukko aloitti toisen jakson sisävuorolla ja järjesteli taas ajolähdön. Jokeri Tiina Andreasen ei vielä omalla yrityksellään onnistunut, mutta Möttönen onnistui jälleen lyömään joukkueensa avausjuoksun. Juoksun tuojana tällä kertaa Mirka Rintamäki.
Seinäjoki ei onnistunut vieläkään saamaan kotiutustilannetta omalla tasoittavallaan ja Lukon ykköspalkittu Strander johdatteli Lukon 0-2 johtoon Miia Karppasen tuotua taas juoksun.
Kolmannen aloittavalla Venla Rapila täräytti tyhjään kenttään kunnarin ja sen jälkeen ketsuppipullo aukesi. Lukkari Jenna Kammi-Rahnasto kotiutti Rapilan, joka toi siis tuplajuoksun. Hanna Väisänen jatkoi taas Karppasen kotiin ja Rintamäki kotiutti Väisäsen. Näin ollen ottelu oli jo 0-6 kolmannen vuoron aloittavan jälkeen.
Seinäjoki sai oman kuparisensa rikki kolmannen tasoittavalla kun Elisa Järvenpää kotiutti Kaisaleena Rautakorven, mutta enempää yrityksiä ei tullut.
Lukko sai pari yritystä neljännen aloittavalla, mutta Möttönen ja Strander eivät tällä kertaa onnistuneet. Mailajussit kaunisteli lukemia 2-6, kun Iida Seppälä kotiutti Krista Tyynelän. Siihen se sitten jäi ja Lukko haki täydet kolme pistettä kotiin jaksoin 0-2 (0-3 , 2-6).
Ykköspalkittu Sini Stranderin kommentit:
”Vastustaja oli aika heikko tänään, mutta onneksi saatiin pidettyä peli meidän hallussamme. Peli oli meiltä kaikin puolin tasaista suorittamista, varsinkin ulkopelissä, lukuunottamatta viimeistä vuoroa. Meidän kärki toimi taas tänään hyvin, joten saatiin hyvin tilanteita. Erityismaininta Venlalle, joka pelasi hienon pelin!”
Kakkospelinjohtaja Sami Mäen kommentit
"Alusta alkaen ottelu oli meidän hallinnassa. Ulkopeli toimi hyvin, ja Seinäjoella oli suuria vaikeuksia rakentaa edes kolmostilanteita. Vastaavasti meidän tilanteiden rakentelu onnistui hyvin, josta osoituksena yht 21 kolmostilannetta. Nyt pikkuhiljaa myös kotiutuslyönnit alkavat napsumaan keskelle palloa. Käytännössä kaikki 9 juoksua tulivat hyvillä lyönneillä seitsemän eri pelaajan toimesta."
Lukon aloituskokoonpano:
1. Miia Karppanen 3K
2. Kaisa-Maija Rosvall 1V
3. Hanna Väisänen 3V
4. Sini Strander S
5. Mirka Rintamäki 2P
6. Venla Rapila 2K
7. Meea Lehtinen 2V
8. Jenna Kammi-Rahnasto L
9. Karoliina Koski 3P
10. Enni Kylä-Kause
11. Tiina Andreasen
12. Iida Möttönen
Seuraavaksi pelataan Satakunnan hegemonia ottelu ensi perjantaina 22.5. klo 18.00 Lukko-Pesäkarhut.
Tervetuloa Topteam-Areenalle kannustamaan Lukko voittoon!
-Fera MT-
Lukko matkaa sarjanousija Seinäjoen vieraaksi
Rauman Lukko matkaa lauantaina kauden toiseen vierasotteluun Pohjanmaan lakeuksille, jossa paluun Superpesikseen tehnyt Seinäjoen Maila-Jussit emännöi Lukkoa.
Rauman Lukko matkaa lauantaina kauden toiseen vierasotteluun Pohjanmaan lakeuksille, jossa paluun Superpesikseen tehnyt Seinäjoen Maila-Jussit emännöi Lukkoa.
Ottelun lähtökohdat ovat mielenkiintoiset, sillä molemmilla joukkueilla on kahdesta ottelusta kasassa kolme pistettä. Seinäjoki nappasi avauskierroksella selkeä voiton Vihdin Pallosta ja toisessa ottelussa joukkue joutui taipumaan kotikentällään Kempeleen Kirille. Lukko puolestaan otti avausvoiton keskiviikkona Topteam-Areenalla hallitsevasta mestarista Lapuan Virkiästä vakuuttavalla esityksellä. Lukon tarkoituksena on jatkaa lauantaina voittojen tiellä!
Joukkueet eivät ole kohdanneet harjoituskaudella, sillä huhtikuun loppuun suunniteltu harjoitusottelu Seinäjoella jouduttiin peruuttamaan kylmän ja sateisen kelin takia.
Seinäjoki on esittänyt talven ja kevään aikana hyviä otteita. Joukkueessa on mukana kokemusta ja nuoruutta hyvässä suhteessa. Joukkueen tärkeimpiin pelaajiin kuuluvat Anni Laakso, Elisa Järvenpää ja Salla Pollari. Laakso on nuori kotiuttajokeri, joka viime vuonna takoi kovat lukemat tauluun naisten Ykköspesistä. Nyt hänelle olisi tarjolla paikka parrasvaloissa. Raumalainen pesisyleisö muistaa parhaiten Elisa Järvenpään rakkaan naapurin Pesäkarhujen paidasta, lisäksi Järvenpää on urallaan kantanut lappeenrantalaisen Pesä-Ysien paitaa Superpesiksessä. Elisalla on tärkeä rooli Jussien ulkopelin johtajana ja sieluna. Salla Pollari on vahva sisäpelaaja, joka kokemuksellaan tulee varmasti auttamaan nousijajoukkuetta todella paljon. Salla onkin aloittanut kauden vahvasti varsinkin mailan varressa, sillä alkukauden saldo on 1+1 lyötyä ja 9 kärkilyöntiä, 81,81 % onnistumisella.
Lukko puolestaan otti kotiavauksessa hienon voiton Lapuan Virkiästä. Toivottavasti voitto antoi lisää itseluottamusta ja uskoa siihen, että olemme oikealla tiellä. Lukon ulkopeli oli silkkaa betonia, sillä joukkue jätti Lapuan Virkiän sisäplein viiteen kolmostilanteeseen. Lukon sisäpelissä tilanteiden rakentelu toimii, sillä joukkue rakensi jäätävissä olosuhteissa 13 3-tilannetta Lapuan kentästä. Sisäpelin osalta odotetaan edelleen kotiuttamisen aukeamista, josko se tapahtuisi huomenna Ilkka-Areenalla.
- Ulkopelimme on ollut joka pelissä hyvällä tasolla, viime pelissä jopa kiitettävällä. Ulkopelimme tarjoaakin mahdollisuuden taistella joka pelissä jaksovoitoista. Vielä kun sisäpelissä kotiutus alkaa kulkea toivotulla tavalla, mahdollisuudet jaksovoittoihin vain kasvavat. Uskon, kunhan kelit lämpenevät, niin myös meidän tykistö paukahtelee tuloksekkaasti, kertoo Ania voiton avaimista sekä lähettää terveisiä joukkueensa kotiutusosastolle.
- Voitto Lapuasta oli henkisesti tärkeä ja kun pistetili on avattu lähdemme hakemaan lisää pinnoja Seinäjoelta, lisää Ania Lapua voiton henkisestä tärkeydestä.
Yksi pieni toive Jamolla on Lukon kannattajille Seinäjoki -otteluun liittyen.
- Nyt kaikki muutkin kuin Jennan sukulaiset kannustamaan Lukkoa Pohjanmaalle!
Naisten Superpesis:
la 16.5. klo 15:00 Seinäjoen Maila-Jussit - Rauman Lukko Ilkka-Areenalla (Seinäjoki)
Lukolle kauden avausvoitto ensimmäisessä kotiottelussa Topteam-Areenalla
Rauman Otanlahden Topteam-Areenan ensimmäinen ottelu kaudella 2015 pelattiin todella koleassa, sateisessa ja tuulisessa kelissä
Rauman Otanlahden Topteam-Areenan ensimmäinen ottelu kaudella 2015 pelattiin todella koleassa, sateisessa ja tuulisessa kelissä
Otteluraportti 13.5.2015
Rauman Lukko – Lapuan Virkiä
Lukolle kauden avausvoitto ensimmäisessä kotiottelussa Topteam-Areenalla
KUVIA OTTELUSTA => tästä
Rauman Otanlahden Topteam-Areenan ensimmäinen ottelu kaudella 2015 pelattiin todella koleassa, sateisessa ja tuulisessa kelissä. Televisiokameroiden edessä Virkiän kapteeni Saija-Maria Saari voitti hutunkeiton ja valitsi sisävuoron.
Kärkikolmikko Paula Saloranta-Elina Mäki-Elli Kattelus rakensivat heti palottoman ajon ja Janette Lepistö pääsi yrittämään. Tuloksena kuitenkin viimeisellä keskisaumasta koppi Miia Karppaselle ja kenttä tyhjäksi. Kakkoskärjestä Lapua järjesteli uuden palottoman ajolähdön, jota purkamaan asteli Maaret Ahonen. Lukkari Jenna Kammi-Rahnaston ovelasta linkusta tuli viimeisellä huti ja kolmelle pesälle palot.
Lukko aloitti räväkästi Lapuan ulkokentän avustuksella ja kärki Miia Karppanen siirreltiin kolmoselle. Yhden palon ajolähtöä asteli purkamaan jokeri Iida Möttönen ja hän yllätti viimeisellään kakkosrajanäpyllä Topteam-Areenan kauden ensimmäisen juoksun. Mirka Rintamäki jatkoi pussarilla kahden palon tilanteessa juoksujen lyömistä ja saatteli kotiin Hanna Väisäsen, kun paha polttoheitto ei tarttunut lukkari Katteluksen räpylään. Pari muuta yritystä eivät tuottaneet tulosta, joten toiseen vuoroon siirryttiin Lukon 2-0 johdossa.
Lapuan toisen aloittava lähti liikkeelle tukkoisesti, kun kakkoskärjestä tehtiin kaksi paloa Salorannan lyönneistä. Väisänen poltti vielä Laura Kerolan kakkoselle, joten kolmostilanne jäi saavuttamatta.
Lukko nosteli peräpään ylös, mutta Lapuan ulkokenttä teki kärjestä heti kaksi paloa kentällemenolyönneistä. Lukko ei myöskään saanut kolmostilannetta, joten vuoron vaihto tilanteessa 2-0.
Lapuan sisäpeli takkusi taas kärjen kohdalla, josta kaksi peräkkäistä paloa kakkospesälle. Myös viimeinen palo kakkoselle ja Lukko omalle tasoittavalleen.
Lukko nosteli vuoron alkuun taas koppia, mutta epäonnistuneiden koppien jälkeen Tiina Andreasen jäi kärjeksi Karppasen eteen ja Enni Kylä-Kause rakenteli kolmostilanteen kahdella palolla. Hanna Väisänen pelotteli ensin koppari Mäkeä takarajalyönnillä, mutta hyppykopilla jäi läpilyönti tulematta. Seuraavalla koukkukotiutus, mutta Saari ei ollut uudestaan yllätettävissä. Kolmas palo ja neljäs vuoropari käyntiin.
Lapua aloitti kakkoskärjestä ja oli rakentaa palottoman ajolähdön. Sieppari Sini Strander kuitenkin poltti niukasti Laura Kerolan kolmoselle. Heti perään Kaisa-Maija Rosvall koppasi näyttävän kopin ja toinen palo kolmoselle. Eikä kahta ilman kolmatta kun Hanna Väisänen poltti keskeltä viimeisen palon kakkoselle. Näin ollen Lukolle 2-0 jaksovoitto sekä kauden ensimmäinen piste!
Tuuli yltyi toiselle jaksolle
Lukko aloitti toisen jakson sisältä ja räväkästi aloittikin. Enni Kylä-Kausen kotiutusvuorossa kärki Karppanen tepasteli kahden väärän turvin kotipesään. Kova tuuli riepotteli Katteluksen syöttöä koko vuoron ajan, mutta nuori tyttö kesti kuin kestikin ilman toista vapaata. Lapua tasoittavalle kuitenkin 0-1 tappioasemasta.
Lapua sai kahdella palolla kolmostilanteen ja sen jälkeen tuuli tasoitti ottelun. Eli myös Lapualle kahdella väärällä juoksu, joten peli jatkui toiseen vuoroon tilanteessa 1-1.
Toinen vuoro jatkui edellisen kaltaisena kun Kattelus juoksutti kolmella väärällä Karoliina Kosken kolmoselle. Palot tulivat kuitenkin nopeasti takaetenijöistä ja lopulta Sini Stranderin vaarallisen näköinen kakkosjatkelyönti tippuikin linjaan räpylään ja kotiin kolmas palo.
Lapua rakenteli kärjestä yhden palon ajolähtötilanteen, mutta Karoliina Koski venytti Saija-Maria Saaren kotiutuslyönnin kopiksi ja seuraavalla lyönnillä kenttä tyhjeni koppari Venla Rapilan hakemaan koppiin. Uutta tilannetta ei Lapua saanut rakennettua ja lyöjät loppuivat kesken.
Lukko rakenteli kahden palon ajolähdön kakkoskärjestä ja sitä saapui purkamaan jokerina Iida Möttönen. Möttösen viimeinen lyönti liiteli linjan yli ja tippui koppari Mäen eteen. Näin ollen Lukko johtoon 2-1. Enempää ei juoksuja tullut.
Lapua hyökkäsi omaan vuoroon kärjestä mutta Lukko poltti näpyistä kolme kertaa ja Lapua jäi nollille.
Viimeisen aloittavaan Lukko lähti 2-1 johdossa ja siihen se myös jäi. Enni kyllä rakensi kahdella vaihdolla kolmostilanteen, mutta se kuivui kopinnnostopaloon.
Lapua tuli siis viimeisen tasoittavalle yhden juoksun takaa-ajo asemasta. Kakkoskärjestä Saara Tiitu löi läpilyönnillä itsensä ykköselle, mutta Hanna Väisänen haki Riina Kerolan vaihtolyönnin kopiksi sekä poltti hänet kakkoselle. Loput palot tulivat vaihtolyönneistä Jennan johdolla ja näin ollen Lukolle kauden avauspisteet hallitsevasta suomenmestarista
Ykköspalkittu Iida Möttönen
”Keli laittoi lyömisen vaikeaksi mutta saatiin tärkeä voitto, joka lämmittää kylmässä ilmassa mieltä. Parannettiin peli-ilmettä ja sitä kautta pelaaminenkin parani.”
Pelinjohtaja Jarmo Ania
”Kyllähän voitto lämmittää, kun saimme kolme pistettä. Kotiuttamista parannettiin, mutta takapaloja tuli vieläkin ihan liikaa. Oon 40 vuotta syöttänyt, mutta en olis itse mennyt tänään syöttämään! Ei tää mikään pesäpallokeli ollut.”
Kotiavauksessa Lukon vastustajana Lapuan Virkiä
Viime viikonloppuna alkanut naisten Superpesis jatkuu Lukon osalta huomenna, kun joukkue saa Topteam-Areenalle vieraaksi Lapuan Virkiän. Luvassa on varmasti värikäs ja mielenkiintoinen ottelu.
Viime viikonloppuna alkanut naisten Superpesis jatkuu Lukon osalta huomenna, kun joukkue saa Topteam-Areenalle vieraaksi Lapuan Virkiän. Luvassa on varmasti värikäs ja mielenkiintoinen ottelu.
Molemmat joukkueet avasivat sarjakautensa viime viikonloppuna. Rauman Lukko aloitti kautensa Kankaanpän Mailan vieraana. Jännitysnäytelmä päättyi KaMan voittoon 1-0 (2-1, 2-2). Lapua puolestaan aloitti kotiottelulla Viinijärven Urheilijoita vastaan, joka päättyi Virkiän 2-1 voittoon.
Toivottavasti ilmojen herra suosii ja keli pysyisi poutaisena, sillä etukäteen voidaan odottaa todellista huippumatsia. Ennakkokaavailussa molemmat joukkueet on nostettu sarjan kärkisijoille. Oman mausteensa otteluun tuovat Jenna Kammi-Rahnasto ja Enni Kylä-Kause, jotka pelasivat viime kaudella Lapuan Virkiän joukkueessa. Molemmat varmasti syttyvät pelaamaan entistä joukkuettansa vastaan.
- Pelimme pitää parantua paljon viime viikonlopusta niin sisällä kuin ulkonakin. Sisäpelissä saimme rakennettua KaMaa vastaan hyvin tilannetta, mutta siihen se sitten jäi. Huomenna on tarkoitus saada myös kotiuttaminen uomiinsa. Lukkaripeli on huomenna tärkeässä roolissa. Uskon Jennaan, että hän syttyy parhaimpaansa entistä joukkuettansa vastaan ja sitä kautta saamme ulkopelistäkin vielä tiiviimpää, toteaa Ania lähtökohdista peliin.
- Raju ja rohkea pitää olla jos meinataan voittaa. Lapua on sen tason joukkue, että ne ei anna mitään ilmaiseksi. Nyt pitää uskaltaa pelata ja luottaa omiin vahvuuksiin. Jos nämä asiat onnistuvat, niin tulemme pärjäämään ottelussa, Jamo lisää voiton avaimia.
Lukko pääsee otteluun lähes ehjällä kokoonpanolla. Varma poissaolija on Marika Karhu, joka huilaa vielä ylävartalovamman takia.
Huomenna kannattaa saapua Topteam-Areenalle. Ottelu alkaa klo 18:00 ja huomenna ei myöskään jääkiekko häiritse pesisyleisöä.
TERVETULOA SEURAAMAAN LUKON KOTIAVAUSTA!
Feran edustusjoukkueen Lukon peleissä voit voittaa ikimuistoisen matkan itä-länsi -otteluun! Veikkauksen Voittajakatsomo sisältää parhaat paikat, fanituotteet, legendojen vierailut ja mahtavan tunnelman.
Tiesitkö muuten, että Feran juniorit ovat saaneet suoraa seuratukea Veikkauksen tuotosta? Muista aina Veikkauksen nettipelejä pelatessa käyttää seuraavaa linkkiä:
http://www.fera.fi/veikkaus
Feran B-tytöille tappio kotiutuslyöntikilpailussa Pesäkarhujen vieraana
Tuulisella Porin pesäpallostadionilla käytiin tiistai-iltana tasainen ja hyvätasoinen kamppailu Tyttöjen Superpesiksen alkusarjan pisteistä.
Ottelun voittaja selvisi vasta kotiutuslyöntikilpailussa, jossa isäntäjoukkue oli niukasti parempi.
Tuulisella Porin pesäpallostadionilla käytiin tiistai-iltana tasainen ja hyvätasoinen kamppailu Tyttöjen Superpesiksen alkusarjan pisteistä.
Ottelun voittaja selvisi vasta kotiutuslyöntikilpailussa, jossa isäntäjoukkue oli niukasti parempi.
Ottelun tulos: 2–1 (1–3, 4–1, 1–1, 3–2)
Lue lisää ottelusta Länsi-Suomen netistä: http://ls24.fi/jutut/urheilu/pesapallo/juttu-feran-b-tytoille-niukka-tappio-ennakkosuosikin-vieraana
Feran B-tytöt ovat keränneet alkusarjan kahdesta pelistä nyt neljä pistettä. Porista saadun pisteen lisäksi Fera saalisti täydet kolme pistettä voittaen kauden avauksessaan Mynämäen puhtaasti 2–0 (2–0, 13–0), esittäen ennen kaikkea tiivistä ulkopeliä.
Kankaanpään Maila ja Rauman Lukko ottivat varaslähdön Superpesiskauteen
Superpesiskauden avausottelu pelattiin Kankaanpäässä koleassa kevät säässä. Paikalle oli saapunut yli 450 pesiksen ystävää kannustamaan omiaan Kankaanpään Mailan naisten kaikkien aikojen ensimmäiseen Superpesisotteluun.
Superpesiskauden avausottelu pelattiin Kankaanpäässä koleassa kevät säässä. Paikalle oli saapunut yli 450 pesiksen ystävää kannustamaan omiaan Kankaanpään Mailan naisten kaikkien aikojen ensimmäiseen Superpesisotteluun.
Otteluraportti la 9.5.
Kankaanpään Maila – Rauman Lukko
OTTELUN TILASTOT
Kauden avauspelistä tappio
Superpesiskauden avausottelu pelattiin Kankaanpäässä koleassa kevät säässä. Paikalle oli saapunut yli 450 pesiksen ystävää kannustamaan omiaan Kankaanpään Mailan naisten kaikkien aikojen ensimmäiseen Superpesisotteluun.
Ottelu alkoi Lukon kapteenin Enni Kylä-Kausen hutunkeittovoitolla ja Lukon sisäpelillä. Ensimmäinen vuoro ei kuitenkaan tuottanut tulosta ja lyöntivuoro jäi numeroon 5 Sini Stranderiin.
Kankaanpää pääsi kuittaamaan omalla sisävuorolla kun Raumallakin pelanneet Elisa Salonen ja Emilia Itävalo olivat asialla. Salonen sivalsi ajolähdöstä pallon merkistä väliin ja kauden 2015 ensimmäinen superpesisjuoksu oli nähnyt päivänvalon!
Lukon sisäpeli lähti rullaamaan huonosti ja joka vuorossa tilanteita jouduttiin lähtemään rakentamaan numeroiden 4-5 kohdalta. Kaksi seuraavaa sisävuoroa eivät edelleen tuottaneet tulosta vaikka jo kotiutusta päästiin yrittämään. Kankaanpää käytti oman tilaisuutensa kolmannen tasoittavalla kun Annika Koivuniemi kotiutti Taiju Ollilan lyömällä ajolähdössä viimeisellä pallon väliin.
Lukko tuli ensimmäisen jakson viimeiseen vuoroon 0-2 takaa-ajoasemasta. Tilanne päälle ja merkistä palloa linjaan. Enni Kylä-Kause löi ja Kaisa-Maija Rosvall toi, kun polttoheitto suuntautui yli kotipesän. Enempää ei juoksuilla juhlittu ja Kankaanpäälle ensimmäisen jakson voitto.
Toiselle jaksolle muutamia muutoksia lyöntijärjestykseen
Lukko toi toiselle jaksolle pidemmän kakkoskärjen kun Venla Rapila tuotiin numerolle 6. Myös Jenna Kammi-Rahnasto ja Sini Strander vaihtoivat numerot toiselle jaksolle.
Lukko sai pidettyä KaMan nollilla ja pääsi itse johtajan paikalle lyömällä toisen jakson avausjuoksun. Tiina Andreasen löi pallon merkistä laakana kakkospussiin ja Miia Karppanen kipitti kotipesään.
Toisen vuoron aloittavalla kuitenkin Elisa Salonen pääsi kotiuttamaan Emilia Itävalon, kun Jennan tolpasta pallo lyötiin pussiin. Parista yrityksestä huolimatta Lukko ei saanut toisen tasoittavalla johtojuoksuaan.
KaMa otti taas omalla kolmannen aloittavallaan otteen toisenkin jakson voitosta kun Annika Koivuniemi löi vapaan kumuran kakkosjatkeelle ja Anniina Kiviharju toi johtojuoksun.
Lukko meinasi tuhria jo oman sisävuoron nopeaan kahteen paloon, mutta kapteeni Kylä-Kause vaihtoi ensin kakkostilanteessa Karoliina Kosken kolmoselle ja täräytti perään yllätysmerkistä kolmosluukkuun. Pallo pomppi Salosen räpylästä ja tasoitus saatiin.
Neljäs vuoro ei tuottanut KaMalle enempää juoksuja ja Lukon oli tehtävä omallaan juoksu jakso voittoon. Paloton ajolähtö saatiin ykköskärjestä, mutta Andreasenin kotiutusnäpy jäi vähän lyhyeksi ja takavaihto jäi myös tekemättä. Lopulta tilanne kuivui vielä näpykoppiin ja ottelun voitto meni Kankaanpäälle jaksoin 1-0 ja pisteet 2-0.
Pelinjohtaja Jarmo Anian kommentit ottelusta:
”Tiukassa pelissä virheet ratkaisi. Liian paljon sattui ihan perusvirheitä kopinnostosta takanaetenemisiin.
Kärki toimi loistavasti, kotiutus tökki kuitenkin.Nyt katseet kohti tulevaa, kotipeliä ja ekan voiton hakua.”
Ykköspalkittu Hanna Väisäsen kommentit ottelusta:
”Kotiuttaminen ei onnistunut tänään. Ulkopelissä tuli pieniä virheitä tärkeissä paikoissa ja vaikea peliä on pyörittää, jos koppikaan ei nouse. Onneksi tämä oli vasta ensimmäinen peli.”
Aloituskokoonpano:
1. Miia Karppanen 3K
2. Kaisa-Maija Rosvall 1V
3. Hanna Väisänen 2V
4. Jenna Kammi-Rahnasto L
5. Sini Strander S
6. Mirka Rintamäki 2P
7. Meea Lehtinen 3V
8. Karoliina Koski 3P
9. Venla Rapila 2K
10. Enni Kylä-Kause
11. Tiina Andreasen
12. Iida Möttönen
Lukon kotiavaus pelataan ensi keskiviikkona 13.5. klo 18.00 Otanlahdessa Topteam-Areenalla. Vastassa hallitseva suomenmestari Lapuan Virkiä.
TERVETULOA KANNUSTAMAAN LUKKO VOITTOON
-Fera MT-
Ennakko: Kankaanpään Maila - Rauman Lukko
Nyt se käsillä, sillä HUOMENNA se vihdoin käynnistyy. Koko Superpesiskausi starttaa Kankaanpäästä, kun KaMan ja Lukon naiset kohtaavat Pohjanlinnan TH-kumi Areenalla.
Nyt se käsillä, sillä HUOMENNA se vihdoin käynnistyy. Koko Superpesiskausi starttaa Kankaanpäästä, kun KaMan ja Lukon naiset kohtaavat Pohjanlinnan TH-kumi Areenalla.
Tätä ollaan odotettu koko pimeä, vähäluminen, kolea talvi. Koululla hakatut puolipyöreät pallot, elämän eliksiiriä haistelleet puntit, joita lihaksikkaat kädet ja jalat ovat nostelleet viikosta toiseen. Ankeat lauantai- ja sunnuntaiaamut, kun on nukuttanut, mutta harjoitushalli on kutsunut vastustamattomasti heittämään kuntopalloja ja lyömään kovaa, koppia ja näppiä. Palaveria, yhteisruokailua, harjoituspelejä, palautetta ja palautumista. Koulua ja töitä, ajan ja paikan yhteensovittamista. Kipua, kiristystä, tuskaa, iloa, isoja tunteita. Sitä ja paljon muuta on sisältänyt harjoittelukausi ennen sarjan alkua.
Nyt vihdoin on hetki käsillä, kun kausi 2015 starttaa Lukon supernaisilla. Lauantaina 9.5 klo 15:00 Lukko juoksee kiilaan Kankaanpäässä vierasottelussa Kamattaria vastaan. Sarjanousija on kahdella edelliskerralla juottanut sitä kuuluisaa tappion karvasta kalkkia Lukon naisille ja miehille. Etenkin Raumalaiset Jokisen sisarukset ovat esiintyneet edukseen näissä mittelöissä. Kun vielä lisätään Lukkoa edustaneet Emilia Itävalo,Elisa Salonen ja Piritta Kärnä, alkaa Lukon syömähampaat olla lueteltu. Viuhkassa häärii myös Raumalla esiintynyt Mikko Järvenpää, joten voidaan varmasti puhua toistensa tuntevista joukkueista.
Lukko lähtee otteluun hiukan vielä epävarmoista oloista. Marika Karhu on varmasti poissa,mutta mikä on Jenna Kammi-Rahnaston tilanne la aamulla? Uskotaan ja toivotaan, että Jenna lautasen ääreltä löytyy klo 15:00. Isot odotukset ja roolit on tietenkin ladattu paluumuuttajille, Enni Kylä-Kauselle ja Kaisa-Maija Rosvallille. Entä miten tykittää ikinuori, Lukon ruumillistuma Tiina Andreasen? Kovassa vireessä mailanvarressa on ollut keväällä myös Hanna Väisänen. Putoaako vasurin koukkunäppi myös nyt ruutuun ja vaihto on saletti?
Nyt kaikki miehet, pojat, naiset ja tyttäret. Äitienpäivän aattona suunta Kankaanpäähän ja kannustamaan Lukko voittoon ja arvokkaisiin pisteisiin. Pelin jälkeen on mukava keitellä kakkukahvit äidille vaikka etukäteen. Äänen käheäksi huutaneena ei tarvi edes kahvikupposen äärellä jutella, nauttia vaan. Todetaan vielä loppuun tämä meidänkin lanseeraama "mennään,mennään,mennään..Mennään,mennään.."
Nähdään kentällä!
Jamo
Rauman Lukon pelinjohtaja
Feran B-tyttöjen kausi tyttöjen superpesiksessä starttaa torstaina 7.5 klo 18.00 Topteam-areenalla.
Sarja-avauksessa Fera saa vastaansa Mynämäen Vesan.
Sarja-avauksessa Fera saa vastaansa Mynämäen Vesan.
B-tyttöjen halli-sm-alkuturnauksessa Fera voitti kauden avausvastustajansa selkein lukemin ja lähtenee otteluun hienoisena ennakkosuosikkina. On kuitenkin muistettava, että pelit ulkona poikkeavat hallipeleistä ja etenkin kauden ensimmäisissä peleissä nähdään usein yllätyksiä.
Tänä vuonna Feran B-tytöt eivät ole mitaliehdokkaita tyttöjen superpesikseen lähdettäessä. Sarjan pelinjohtajat arvioivat ennen kauden alkua mitalikolmikoksi Oulun, Jyväskylän ja Lapuan. Alkulohko B:n, jossa Fera pelaa, voittajaksi veikattiin Porin Pesäkarhuja. Feran ja Pesäkarhujen lisäksi samassa alkulohkossa pelaavat Hämeenlinnan Paukku, Loimaan Palloilijat, Mailajuniorit Kankaanpäästä ja Mynämäen Vesa.
Feran B-tytöt lähtevät itsekin sarjaan maltillisin odotuksin, tavoittelematta kuuta taivaalta. Nuoren, suurelta osin vielä c-ikäisistä pelaajista koostuvan, joukkueen ensisijaisena tavoitteena on ylempään jatkosarjaan pääsy ja pelin kehittäminen läpi kauden. Hyvin sujunut harjoituskausi ja onnistumiset talven hallipeleissä sekä ulkokauden harjoituspeleissä antavat kuitenkin aihetta optimistisuuteen tulevaa kautta ajatellen.
Harjoituspelit takana, lauantaina päästään tositoimiin
Lukon kevätkausi alkaa kääntymään kohti pelikautta. Muutama poiminta vielä ennen kuin tasaiseksi povailtu sarja starttaa.
Lukon kevätkausi alkaa kääntymään kohti pelikautta. Muutama poiminta vielä ennen kuin tasaiseksi povailtu sarja starttaa.
Harvinaisen lyhyeksi jäi allekirjoittaneen harjoituskausi Lukossa. Paljon on kuitenkin helmikuun lopun jälkeen tapahtunut, niin harjoitus-kuin lajirintamalla. Valmennuskuviot muokattiin maaliskuulla uusiksi eli Tapio Nordvall jatkoi juoksuvalmentajana, Sampo Pasanen fysiikkavalmentajana ja minä ja Sami Mäki vastattiin lajipuolesta, osittain myös Sampo otti vastuuta lajista. Enni Kylä-Kause veti myös joitain treenejä muitten ollessa muualla, unohtamatta, että Einin kokemus on ollut käytössä koko ajan suunniteltaessa ohjelmaa. Kesä tuon sitten viimeistään näyttää,kuinka tällä kokoonpanolla on saatu juttuja hiottua.
Talven harkkapelit on jo käsitelty, samoin loistavasti sujunut ja tuiki tärkeä etelänmatka. Jokunen sana kevään Pori ja Kankaanpää peleistä.
Vappupäivänä Eurajoen pesismarkkinat huipentuivat Satakunnan Alueturnauksen ensinmäiseen mittelöön, Lukko-Pori. Yleisöä oli paikalla hienosti, yli 300 henkeä. Vaikka samaan aikaan oli Suomi-USA lätkäpeli, jouduttiin katsomossa tiivistämään ennen peliä. Kaikkien yllätykseksi Enni Kylä-Kause repäisi hutunkeiton voiton ja tämän siivittämänä eka vuoropari komeasti 6-0 meille. Ei ollut Porin huonoutta vaan ilmeisesti vappumunkit ja simat olivat tehneet tehtävänsä ja Lukko vyörytti koko jakson. Upeinpana suorituksena Jenna Kammi-Rahnaston kunnari kakkospuolelta. Neljännessä vuoroparissa johdimme 12-0, jolloin tasoittavalla vuorolla Pori sai ekan kerran etenijän kolmoselle. Kahdella kotiutuksella jakso Lukolle 12-2.
Vaan eivät ole jaksot toistensa kaltaisia. Toisen jakson alkuun Pori teki kaksi juoksua,jossa tilanteiden rakentelussa ulkokenttä vahvasti avusti, Lukon tullessa viimeistä kertaa lyömään, johti Pori 2-1. Tässä kohtaa lyöjäjokeri Tiina Andreasen otti roolia kärjen rakennettua palottoman ajolähdön - lyönti linjaan ja tasoitus. Jatkossa ei sitten puhdasta voittoa saavutettu, mutta kaikkiaan loistava eka jakso ja hieno nousu tasoihin toisella jaksolla. Paljon hyvää ja kaunista oli tarjolla tästä pelistä.
Seuraavana päivänä matka suuntautui Kankaanpäähän, Satakunnan mestaruusottelun toiseen osioon. Aamu oli melkomoista häslinkiä, kun selvisi, ettei eilen nilkan loukannutta lukkari Jenna Kammi-Rahnastoa tänään lautasen ääressä nähdä. Niinpä suurinpiirtein halukkaat riviin ja kokeilemaan syöttelyä. Hyvistä (hah!) kandidaateista paikan sai Tiina Andreasen. Ei muuta kun lautasen ääreen ja pitkästä aikaa ulkokentälle. Itse peli oli vastakohta Vapulle. Ulkopeli oli heikkoa,osaksi varmaan johtuen kaikkien keskittymisestä siihen, et pysyykö syötöt lautasella. Välillä pysyi, välillä ei.. Sisäpeli uinui Ruususen unta mm.kopinnostot töhrittiin suoranaisiin huteihin. Kun tökki,tökki sitten kunnolla. Jakso Kamalle 5-0. Kama oli ainakin tuon verran parempi eikä numeroissa ollut yhtään liikaa. Tälläistä tää pesis on..
Toiselle jaksolle kävi Mirka Rintamäelle käsky lautasen ääreen. Syötöt alkoi hiukan paremmin pysyä, mutta pienet virheet ulkopelissä jatkui. Niinpä Kama tekaisi heti aloittavallaaan 2 juoksua ja myöhemmin kaksi lisää. Kun meidän virheet edelleen jatkui ja sisäpeli oli edelleen aneemista, toinen jakso Kankaanpäähän 4-2. Taas parempi voitti ansaitusti,ei kahta sanaa.
Pelin jälkeen pidettiin rakentava palaveri kopissa, jossa taasen opittiin uusia asioita pelistä ja toisistamme. Sakkokassa oli ainut joka kiitti päivän pelistä, ehkä turhankin runsas oli sen anti. Oppia kuitenkin ikä kaikki ja ainakin Kankaanpää on osoittanut talven ja kevään otteilla kuuluvansa Superpesikseen. Lauantaina 9.5 klo 15:00 kohdataan taas KaMa uudestaan sarja-avauksessa ja silloin on Lukon tarkoitus tasata otteluvoitot. Muista siis,että pesis on parasta paikanpäällä!!
Yhteenvetona kevään peleistä voidaan sanoa,et parhaimmillaan me pelataan loistavaa pesistä ja jalkoihin voi jäädä kuka vaan. Huonoina hetkinä kaivataan vielä sitä/niitä vastuunkantajia, jotka ottavat joukkueen harteilleen ja kantavat sitä. Ja hei,mä TIEDÄN, että 2015 niitä tästä joukkueesta löytyy!! Nyt on harjoituspelit pelattu ja seuraavaksi taistellaan pisteistä. Sitä malttamattomasti odotellen..
Jarmo Ania
Rauman Lukon pelinjohtaja
Lady-pesis starttaa jälleen kesällä!
Ilmoittautuminen Lady-pesikseen on nyt avattu.
Ilmoittautuminen Lady-pesikseen on nyt avattu.
Lisätietoja löydät Feran nettisivuilta Lady-pesis -valikon takaa.
Nyt on aika ilmoittautua Pesiskouluun!
Fera järjestää 7-12 -vuotiaille tytöille ja pojille Pesiskoulun ajalla 4.5.-15.6.2015.
Fera järjestää 7-12 -vuotiaille tytöille ja pojille Pesiskoulun ajalla 4.5.-15.6.2015.
Toukokuun aikana pesiskoulua järjestetään (10krt) seuraavina päivinä: ma 4.5., ke 6.5., pe 8.5., ma 11.5., ke 13.5., ma 18.5., ke 20.5., pe 22.5., ma 25.5. ja ke 27.5. klo 14.30-16.00. Kesäkuussa pesiskoulua on (10krt) seuraavasti: 1.-5.6. ja 8.-12.6. klo 9-14 välisenä aikana 1,5h/ryhmä. Turnauspäivä on ma 15.6. klo 9.00-15.00, johon ovat tervetulleita kaikki pesiskoululaiset.
Pesiskoulua on suunniteltu seuraaville kentille: Syvärauma/Merirauma, Otanlahti, Pyynpää, Kaaro, Parpansali, Lähdepelto, Kortela, Uotila, Pyhäranta. Ryhmä toteutuu mikäli kentälle on ilmoittautunut vähintään 10 lasta.
Pesiskoulu sisältää monipuolista pesiksen ohjausta, opetusta ja tietenkin pelaamista sekä muuta oheisohjelmaa. Pesiskoulussa toimivat ammattitaitoiset ja koulutetut ohjaajat.
Lisätietoja pesiskoulusta saat Pesiskoulu 2015 -linkin takaa.
Nyt vain nopeasti ilmoittautumaan!
Kauden ensimmäinen Topteam-Areenalla päättyi Lukon voittoon
Lukko korkkasi pesiksen kesäkauden 25.4 Topteam-Areenalla pelaamalla Vihdin superpesisnaisia vastaan. Ottelu pelattiin loistavassa, aurinkoisessa kevätsäässä. Yleisöäkin oli mukavasti paikalla, lähes 250 katsojaa. Kiitos siitä.
Lukko korkkasi pesiksen kesäkauden 25.4 Topteam-Areenalla pelaamalla Vihdin superpesisnaisia vastaan. Ottelu pelattiin loistavassa, aurinkoisessa kevätsäässä. Yleisöäkin oli mukavasti paikalla, lähes 250 katsojaa. Kiitos siitä.
Itse ottelu alkoi tyypilliseen keväiseen tapaan. Hermostuneisuutta, intoa ja halua oli, mutta ajatus tuli perässä. Kumpikin sai tilanteet kotiuttaa ensimmäiseen vuoroon, mutta vielä kevätruuti oli märkää. Toisessa vuoroparissa sitten jyvä löytyi. Eka juoksu keväällä näki päivänvalon, kun Möttönen kotiutti Rintamäen. Kun pää saatiin auki, jatkui mailanvarressa onnistumiset. Eka jakso Lukolle 7-1.
Toinen jakso lähti taas haparoiden matkaan, mutta toisessa vuoroparissa sitten räjähti. Hyvät lyönnit toisensa perään upposi Vihdin kenttään. Kruununa Väisäsen 2-tilanteessa lyömä kunnari! Lähinnä Kammi-Rahnaston ja Rosvallin hoidellessa ulkopelin parhaat palat, ei Vihdille jäänyt paljon sanan sijaa ottelussa. Toinen jakso 14 -2 Lukolle ja näin koko ottelu 2-0.
Ottelu oli hyvä testi näin keväälle. Testattiin hiukan uudistunutta ulkopeliä, pelipaikkoja ja kuvioita. Paljon jäi vielä parannettavaa, mutta niin se keväällä pitää ollakin. Huolellisuutta suorituksiin kaivataan lisää ja sitä näissä peleissä haetaan. Palasia paikalleen sekä sisä -että ulkopelissä, perusasiat on kuitenkin kohdillaan. Merkkipeli vaatii ainakin vielä kohdistusta.
http://www.pesistulokset.fi/cgi-bin/tilastot/onlineottelu.py?data=26-2-0&id=49-58t
Sunnuntain peli Seinäjoella jouduttiin perumaan. +3, vesisade ja kova tuuli teki sen, että oli liian suuri riski loukkaantumiselle näin lähellä kauden avausta. Niinpä joukkue kävi aamupalalla Kankaanpäässä ja palasi Lyttylän liikenteen tuomana takaisin Raumalle. Matkailu avartaa..
Vappupäivänä 1.5 klo 16:00 isketään sitten seuraavan kerran tosissaan. Vastapäiseen kulmaan asettuu Pori ja peli on poikkeuksellisesti Eurajoella.
Tästä pelistä ei varmaan tunnetta puutu. Hyvä syy ja aika vappubrunssin ja vappumarssin jälkeen tulla nauttimaan kiihkeästä pesismatsista. Tämä peli kuuluu sarjaan be there! Tässä pelissä tunnetusti sattuu ja tapahtuu!
La jatkuu Satakunnan mestaruusjahti Kankaanpäässä klo 13.30. Kotijoukkue KaMa on kulkenut lähes voitosta voittoon ja itseluottamus on tapissaan. Tulee olemaan kova testi koko Lukon joukkueelle, kun Jämijärven hurjat huutaa ja hurmiossa painava kotijoukkue vyöryttää. Kestääkö Lukko aukeamatta? Tämäkin kannattaa todeta paikanpäällä, sillä tästä viikon päästä samat joukkueet avaavat superpesiskauden samalla kentällä. Nyt haetaan jo askelmerkkiä tuolle ottelulle.
Näin mennään ensi viikolla ennen kuin sarja starttaa. Hyppää nyt jo Lukon vauhtiin mukaan!
Jarmo Ania
pelinjohtaja Rauman Lukko
Lukko pelaa viikonloppuna kaksi ottelua
Naisten Superpesisjoukkue Rauman Lukko aloittaa tulevana viikonloppuna harjoituspelit ulkona. Ennen Superpesiskauden avausta joukkue pelaa neljä harjoitusottelua, joista siis kaksi tulevana viikonloppuna.
Naisten Superpesisjoukkue Rauman Lukko aloittaa tulevana viikonloppuna harjoituspelit ulkona. Ennen Superpesiskauden avausta joukkue pelaa neljä harjoitusottelua, joista siis kaksi tulevana viikonloppuna.
Kevät on vihdoin täällä, ainakin kalenterin mukaan. Silloin on aika aloittaa harkkapelit ulkona, siellä minne pesis kuuluu, kuten myös pesismakkarat ja KUNU-sinappi.
Lukko aloittaa ulkokauden Topteam-Areenalla 25.4 klo 13:00 Vihdin Palloa vastaan. Etelän leirin jälkeen on päästy ulos treenaamaan vaihtelevissa olosuhteissa. Into on ollut kova ja kuvioita on hiottu kuntoon. Nyt on yleisöllä mahdollisuus nähdä kentällä paluumuuttajat Enni Kylä-Kause, Jenna Kammi-Rahnasto ja Kaisa-Maija Rosvall tosi toimissa. Samoin koko Lukon joukkue tulee antamaan näytön kevätkunnostaan. Ikävä asia on, että Vihdistä siirtynyt Marika Karhu on loukkaantuneena eikä pelaa lauantaina. Muuten tarjolla on iloista Lukkopesistä, intohimoa, periksiantamattomuutta, suuria tunteita ja taistelua joka hetkellä. Tule ja näe uusiutunut Lukko, ota mukaan ystävätkin. Otteluun on ilmainen sisäänpääsy. Muita harjoituspelejä ei kevään mittaan sitten kotiareenalla superpesisnaiset pelaakaan. Nyt siis kaikki paikalle, hopi, hopi!
Sunnuntaina Lukko matkustaa Seinäjoelle tekemään hyvää. Seinäjoen Maila-Jussit – Lukko on hyväntekeväisyysottelu, kahden miesten pelin lisäksi, joista lipputuloista saatava tuotto menee suoraan Iceheartsin toimintaan. Ollaan siis hyvällä asialla. SMJ nousi täksi kaudeksi superiin. On kuitenkin osoittanut vaarallisuuden talvella pelaamalla tasan Lapuan kanssa ja taistellen tiukasti mm. Kirittäriä vastaan. Joukkue on nuori, mutta sitä vastoin pelinjohto on kokeneissa käsissä. Jukka "Tura" Peltoniemi ja Jari Mäkelä edustavat kokemusta, jota nuori joukkue tarvitsee. Lukkarina häärii Krista "Japin tyttö" Tyynelä, josta on lupa odottaa seuraavaa huippulukkaria naisten superiin. Mielenkiintoinen ottelu tiedossa ja ei tässäkään anneta taka-askeleita yhtään!
Ottelu alkaa Ilkka-areenalla su 26.4 klo 14:30. Kaikki Pohjanmaalla olijat paikalle kannustamaan Lukkoa ja maksamaan pääsylippu hyvään tarkoitukseen.
Näin starttaa Lukon matka kohti Superpesiskesää. Töitä on tehty ja tullaan tekemään koko kesä. Toivotaan, että yleisö löytää katsomoihin sankoin joukoin. Me olemme valmiit lyömään kaiken peliin avausvihellyksestä lähtien! Ole siis jo lauantaina paikalla ja kannusta uusiutunut Lukko voittoon!
Jarmo Ania
pelinjohtaja
Rauman Lukko Superpesis
Enni Kylä-Kause: JOUKKUEURHEILU - elämää pienoiskoossa
Ville Nieminen sanoo jääkiekkouran olevan hänelle elämää pienoiskoossa; suuria tunteita ja unohtumattomia hetkiä. Hän hehkuttaa monissa lauseissaan joukkueurheilun hienoutta ja kaikkea sitä, mitä urheilu antaa. Näitä hienouksia meidän joukkueellemme tarjoaa pesäpallo, ja vielä pienemmässä muodossa…
Ville Nieminen sanoo jääkiekkouran olevan hänelle elämää pienoiskoossa; suuria tunteita ja unohtumattomia hetkiä. Hän hehkuttaa monissa lauseissaan joukkueurheilun hienoutta ja kaikkea sitä, mitä urheilu antaa. Näitä hienouksia meidän joukkueellemme tarjoaa pesäpallo, ja vielä pienemmässä muodossa Espanjassa vietetty leiriviikko. Aina elämä ei ole ruusuilla tanssimista, mutta pienistä asioista pitää muistaa iloita. Kuinka iloisiksi me pelaajat tulimmekaan, kun viiden hengen valmennus- ja huoltojoukko myöhästyi harkkoihin lähdöstä. Sakkokassaan kilahti oiva summa rahaa!
On hetkiä, kun huudetaan toisillemme pää punaisena ja hetkiä, jolloin halataan ystävää onnenkyyneleet silmissä. Kentällä vaadimme toisiltamme parempia lähtöjä pesiltä, parempi lyöntejä ja kunnon huutoa, kuka pallon ottaa. Välillä ääni nousee ja toisen naama ärsyttää. Mutta kaikki se tehdään joukkueen edun eteen, ja hetken kuluttua jo heitetään ylävitoset onnistuneen reenin kunniaksi. Näitä tilanteita leiriviikkommekin tarjosi, ja uskon niiden vain vahvistavan joukkuettamme. Kuten Venla totesi: "Antakaa tulla vaan. Mä haluan kehittyä!"
Tapani mukaan olin kirjoittanut kastajaisillaksi runon. Sain luettua runosta kaksi ensimmäistä sanaa, kunnes aloin itkeä. Kyyneleet valuivat, eikä puheesta tullut mitään. Niin tärkeää tämä joukkueurheilu juuri näiden ihmisten kanssa on. Kun kuuntelin altaan reunalla palaverissa kanssatovereitani, hymy nousi huulille. Pelikausia alkaa olla jonkin verran jo takana, ja kausi kaudelta olen oppinut enemmän ja enemmän arvostamaan ihmisiä ympärilläni. Tämän kauden vietän juuri näiden ihmisten kanssa. Katin, joka on syntynyt silloin, kun minä olen toiminut Teukan peleissä pallotyttönä. Mutta niin vaan tiet ovat tuoneet meidät yhteen. Espanjan aurinko koulutti Katiakin sen verran, että aika kovin sanoin uskalsi meitä vanhoja nöyryyttää. Juuri nämä sanat vievät joukkuetta eteenpäin ja nuori pelaaja pääsee mukaan porukkaan. Kyllä me Teukan kanssa kestetään. Vaikka eteen tulevat tolpat.
Elämä vaatii uhrauksia. Niitä vaadittiin leirilläkin. Joku uhrautui etukentälle pelon vallassa, jotta kaveri pääsi harjoittelemaan kakkoselta lähtöjä. Joku antoi kanaleivän vieressä istuvalle, nälkäisemmälle kaverille. Joku istui auton rattiin, vaikka Espanjan liikenne vähän pelottikin. Joku lainasi viimeiset aurinkorasvat kaverille, joka punoitti kuin rapu. Joku riisui viimeisetkin vaatteet vaatejonoon, jotta oma joukkue voittaisi. Viikon aikana jokainen teki jonkun pienen uhrauksen, joka auttoi joukkuetta. Nämä asiat ovat pieniä suklaamuruja elämän pikkuleivässä.
Yhteiset asiat herkistävät ja kovinkin kuori herkistyy. Sen huomasin lukiessani runoa. Koko porukalla silmät kirkastuivat ja meikit levisivät. Yhteinen matka vaatii paljon muutakin, kuin tunteja pesiskentällä. Harkkojen ulkopuolinen aika on vähintään yhtä tärkeää, kun aletaan kaivaa ikimuistoisimpia asioita muistojen kirjosta. Näihin kuuluvat mm. yhteiset illalliset Benalmadenan satamassa, uusien kastajaiset ja kisastudiot Reflassa Lukkoa kannattaen. Eräänä iltana joukkueessamme koettiin jopa oikea kosinta. Näinkin suuria asioita pesäpallo ja joukkueurheilu tarjoaa. Häitä siis odotellessa!
Olen ylpeä ollessani tämän porukan kapteeni. Joukkueeseemme on saatu terve kilpailuhenki ja tekemisen meininki. Vastoinkäymisiä tulee kesän aikana varmasti, ja silloin porukan yhtenäisyyttä koetellaan. Viikko Espanjassa tarjosi meille työkaluja näiden hetkien voittamiseksi. Kasvoimme yhtenäisemmäksi joukkueeksi ja loimme tavoitteen päästä mitalipeleihin. Se vaatii paljon, todella paljon. Jo välierät olisivat historiallista herkkua raumalaisessa pesäpallossa. Pääasia on, että me uskomme siihen, mutta tarvitsemme tukea myös ulkoapäin. Miten hienosti raumalaiset lähtivätkään Lukon tueksi jääkiekon puolivärien alkaessa. Toivottavasti edes pieni ripaus tästä sinikeltaisesta buumista nähtäisiin myös syksyllä. Lupaamme tehdä parhaamme, jotta siihen olisi myös ansaittua aihetta. Enää vajaa kuukausi ja kausi alkaa. En malta odottaa sitä hetkeä, kun mummi istuu kolmospuolen ylärivillä alkuverkan alkaessa, Simo huutaa "Pelli kii", Hölmö odottaa varsikumuraa ja Jaska myy makkaraa. Sitä se on, suurta yhteisöllisyyttä ja nauttimista joka hetkestä.
Enni Kylä-Kause
Lukko leireili viikon Benalmadenassa
Rauman Lukon naisten Superpesisjoukkueen Espanjan leiri on takanapäin. Joukkue oli seitsemän päivää Benalmadenassa, jonka aikana joukkue teki seitsemän lajiharjoitusta, lisäksi muutamia fysiikkaharjoitteita ja piti tukun palavereja joukkue- sekä henkilökohtaisella tasolla.
Rauman Lukon naisten Superpesisjoukkueen Espanjan leiri on takanapäin. Joukkue oli seitsemän päivää Benalmadenassa, jonka aikana joukkue teki seitsemän lajiharjoitusta, lisäksi muutamia fysiikkaharjoitteita ja piti tukun palavereja joukkue- sekä henkilökohtaisella tasolla.
Lukon superpesisjoukkue lähti Espanjaan hiomaan sisä- ja ulkopelikuvioita auringon alle 1.4. Leirin aluksi painopiste oli ulkopelissä ja loppuosa hiottiin sisäpeliä.
Talven aikana pelatut harkkapelit kertoivat hyvin, missä ulkopelin osa-alueilla oli eniten hiomista ja mikä taasen toimi paremmin. Pääpaino oli etukenttätyöskentelyssä ja eri tilanteiden kuviot ja ulkopelipaikat. Erityisen iloinen olen, kuinka aktiivisesti tytöt itse osallistuivat keskusteluun eri vaihtoehdoista. Samalla kun testattiin, miten ne ulkopelikuviot toimivat, pääsi raskas tykistö, jokerit, tekemään toistoja mailan varressa. Pala palalta rakennettiin ja lopuksi testattiin toimivuus pelinomaisilla suorituksilla.
Valmennus oli tyytyväinen näkemäänsä ja tyttöjen tunnollisuus ja halu tehdä hommia oli hienoa katsottavaa. Hyvä ME!
Ulkopeliosion loppuun pelattiin huoneiden välinen porttipallokisa, jonka tiukan väännön päälle voitti Team Möttö, johon kuuluivat Jenna Kammi-Rahnasto, Meea Lehtinen, Karoliina Koski, Mirka Rintamäki ja Iida Möttönen.
Shoppailupäivän jälkeen oli aika siirtää pääpaino sisäpeliin. Jälleen pala palalta edettiin ja jokainen pääsi toteuttamaan omaa roolia vastaavaa suoritustaan. Samalla tietenkin ulkopelikuviot tulivat jälleen testatuksi. Erityisesti etukentän tekemä iso harjoitusmäärä tuntui kantavan hedelmää. Koppariosastolla tuuraajina toimivat välillä Virtanen/Pasanen Miia Karppasen ja Venla Rapilan keskittyessä etenemistehtäviin. Etenkin Pasasen heittokäsi tuli testattua ja hyväksi todetuksi.:)
Sisäpeliosio päättyi pienpeliin, jossa pelattiin ihan normi säännöillä. Vaikka oli leirin päättävä treeni,virtaa löytyi riittämiin. Karppasen syöksyt pesille ja Kammi-Rahnaston tuuletukset ja kuittailut osoittivat, ettei tänne oltu tultu huilailemaan.:) Loistava leiri, loistavat puitteet ja mikä tärkeintä, täältä tuli se, ME, LUKKO ja rautainen yhteishenki!
Loppuhuipennus oli Team Mötön ja miesten välinen porttipallo. Miesten uho ja itseluottamus, joka viikon aikana oli kerätty, mureni heti alkumetreillä. Säälittävän, suorastaan surkean esityksen jälkeen Team Möttö pesi miehet 5-1. Ei selitettävää…
Valmennus valitsi harjoitusten jälkeen tähdistön leiriltä.
* * * Kaisa-Maija Rosvall
* * Miia Karppanen
* Kati Tanhua
Tähtiä olivat kaikki, mutta nämä tuikkivat treeneissä kirkkaammin. Vielä kun lisätään, että tulevan kauden kapteeni on Enni Kylä-Kause, jonka adjutantteina toimii Sini Stander ja Jenna Kammi-Rahnasto, voidaan Lukon kautta aikain ensimmäinen Espanjan leiri, onnistunut sellainen, lyödä pakettiin.
Henkilökohtaisten palavereiden myötä todettiin, että se mitä leiriltä haettiin, myös saatiin. Edistyttiin niin sisä- kuin ulkopelillisissä asioissa. Osaan tuli jopa isoja harppauksia, nyt kun vihdoin päästiin yhdessä tekemään. Viiden hengen kämpät antoivat hyvän mahdollisuuden tutustua toisiinsa ja yhteiset illalliset loivat tyypilliset kesän yli kantavat "meidän "jutut.
Benalmadenan maisemat ovat toimineet jo usean vuoden ajan monen pesäpallojoukkueen harjoitusleirin kohteena. Taas kerran pitää todeta, että Tomillarin kenttä Arroyo De La Mielin kylässä tarjoaa loistavat puitteet lajiharjoituksiin. Ilmasto on tähän aikaan vuodesta Benalmadenassa suosiollinen harjoittelulle, sillä lämpöä riittää mukavasti, mutta kuitenkaan ei ole liian kuuma. Siihen lisätään tällä kertaa Vesalainen Oy:n kautta hankittu mukava majoitus suhteellisen läheltä harjoituskenttää. Kiitoksia lentokenttäkuljetuksissa auttaneille Jussi Pikkaraiselle ja pesäpallolegenda Raimo Braggelle!
Ei voi muuta sanoa kuin HIENO LEIRI, HIENO JOUKKUE!
Jarmo Ania & Mikko Virtanen
Fera ry
Linkki Vesalainen Oy:n sivuille
Espanjan leiri puolessa välissä
Naisten Superpesisjoukkue Rauman Lukko matkasi viime keskiviikkona Espanjan auringon alle harjoitusleirille. Leiri on edennyt puoleen väliin. Takana on neljä lajiharjoitusta sekä palaveri, jossa puhuttiin joukkueen tavoitteesta sekä valittiin kapteenisto kesäksi.
Naisten Superpesisjoukkue Rauman Lukko matkasi viime keskiviikkona Espanjan auringon alle harjoitusleirille. Leiri on edennyt puoleen väliin. Takana on neljä lajiharjoitusta sekä palaveri, jossa puhuttiin joukkueen tavoitteesta sekä valittiin kapteenisto kesäksi.
”Leirin alku on sujunut suunnitelmien mukaisesti. Olemme tehneet paljon ulkopeliin liittyviä harjoitteitta, jotka ovat laadullisesti olleet hyviä. Ulkopelissä meillä on ollut tiettyjä asioita, joita olemme halunneet käydä läpi ja näitä asioita olemme myös pystyneet kehittämään”, kertoo Jarmo Ania leiritunnelmista.
”Tänään sunnuntaina joukkue on viettänyt lepopäivää. Maanantaina jatkamme harjoittelua, jossa painotus siirtyy sisäpeliin”, avaa Ania loppuleirin harjoitusteemasta.
Eilen iltapäivällä pidetyssä joukkue palaverissa käyntiin läpi joukkueen tavoitetta tulevalle kaudelle, keskusteltiin siitä mitä tavoitteen saavuttaminen vaatii sekä valittiin joukkueen kapteenisto. Joukkueen kapteeniksi valittiin Enni Kylä-Kause, varakapteeneiksi Sini Strander sekä Jenna Kammi-Rahnasto.
Fera ry
ESITTELYSSÄ: Joel Tervonen
Tulemme esittelemään/haastattelemaan tällä kaudella Superpesisjoukkueen jäsenet. Haastatteluissa on luvassa mielenkiintoisia kysymyksiä, koska joukkueen jäsenet ovat itse keksineet niitä toisilleen. Esittelyvuorossa joukkueen huoltaja Joel Tervonen.
Tulemme esittelemään/haastattelemaan tällä kaudella Superpesisjoukkueen jäsenet. Haastatteluissa on luvassa mielenkiintoisia kysymyksiä, koska joukkueen jäsenet ovat itse keksineet niitä toisilleen. Esittelyvuorossa joukkueen huoltaja Joel Tervonen.
Nimi: Joel Tervonen
Ikä: 23
Ammatti: Myyjä/Juontaja
Kasvattajaseura: --
Rooli: Huoltaja
Kysymykset:
1. Mitä muuta urheilua olet harrastanut pesäpallon lisäksi?
En ole pesistä koskaan pelannut, mutta pienenä tuli kokeiltua kaikkea lätkästä uintiin asti.
2. Mikä on pahin painajaisesi pesiksessä?
Varmasti harmaita hiuksia aiheuttaisi se ettei juomapulloissa pysyisi vesi
3. Mitä näet katsoessasi peiliin?
Jonkun hyypiön ilmeilemässä minulle
4. Mitä tekisit jos voittaisitte lotossa miljoonapotin?
Ostaisin hienon talon ja auton. Kai sitä voisi myös johonkin osakkeisiin sijoittaa.
5. Mikä on jännittävintä mitä olet tehnyt ja tekisitkö sen uudestaan?
Helikopterilento oli jännittävä kokemus ja kyllä tekisin sen uudelleen. Olisi myös jännittävää lentää itse Kopteria.
6. Minkä päivän elämässäsi haluaisin elää uudestaan eli mitä siis tekisit toisin tai haluaisit kokea uudelleen?
Kaikkia hauskoja hetkiä on niin paljon etten osaa päättää. En haluaisi elää uudelleen vaan ennemmin sitä elää uusia hauskoja hetkiä.
7.Mikä on lempituoksusi?
Jaa a. Kuka näitä kysymyksiä oikein keksii. Sanotaan nyt vaikka vasta leivottu mustikkapiirakka
8.Mitä asiaa tai tavaraa ilman et voisi elää?
Kännykkä on aika välttämätön.
9.Miten vietät vapaa-aikaasi?
Vapaa-aika?
10. Mikä tai kuka saa sinut nauramaan?
Aika monikin asia, mutta stand-up komiikka on lähellä sydäntä.
11. Vahvuutesi kentällä ja sen ulkopuolella?
Peleissä Avuliaisuus ja kentän ulkopuolella nauravainen luonteeni
12. Mikä on suurin haaveesi?
Menestyä yrittäjänä ja tietysti jonain päivänä oman perheen perustaminen
13. Mikä on lempievääsi pelireissulla?
Battery, vaikka se onkin epäterveellistä
14. Kenen Superpesispelaajan (nainen tai mies) ominaisuuden ja minkä haluaisit "varastaa" itsellesi?
En mä viitsi varastaa pelaajien ominaisuuksia. He kuitenkin tarvitsevat niitä itse enemmän kuin minä.
15. Jos olisit eläin, niin mikä olisit?
Laiskiainen, Ei olisi ainakaan univelkaa
16. Mistä ammatista haaveilit lapsena ja miksei susta tullut sitä vai tuliko?
No olen pienestä asti tykännyt hauskuuttaa muita ihmisiä ja kyllä se osittain on toteutunutkin
17. Mikä on lempibiisisi pukukopissa?
ZZ Top Sharp dressed man
18. Mitä pelipäivän rutiineja sulla on?
Kupillinen Kahvia ennen peliä
19. Lempinimesi?
Niin lyhyt nimi ettei oo tarvittu lempinimiä.