Uutiset

Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Ikäviä uutisia Pohjois-Karjalan suunnasta.

Niina Härkönen sairastui, Noora Patrikainen naisten Idän lukkariksi.

Niina Härkönen sairastui, Noora Patrikainen naisten Idän lukkariksi.

Viinijärven Urheilijoiden lukkarilla, Niina Härkösellä, 27, on todettu leikkaushoitoa vaativa syöpä. Sairastuminen estää Härkösen pelaamisen näillä näkymin noin kuukauden ajan. Muun muassa Itä–Länsi-arvo-ottelu jää häneltä väliin, tiedottaa Viinijärven Urheilijat kotisivuillaan.

Härkönen valittiin Itä-Länteen Liitto-Lehdistö-ottelun kentän parhaana. Hänet korvaa alun perin B-tyttöjen Itä-Länteen valittu Noora Patrikainen Jyväskylän Kirittäristä.

Viinijärven pelinjohtaja Antti Yli-Saunamäki haluaa antaa tähtipelaajalleen aikaa.

– Mitään kiirettä ei pidetä. Tärkeintä on, että ”Ninni” parantuu täydellisesti. Pesäpallo on kuitenkin tällaisessa tapauksessa toisisijainen asia, muistuttaa Yli-Saunamäki seuran kotisivuilla.

Seurajoukkueessa Härkösen korvaa B-tyttöikäinen Mari Mantsinen.

 

Tiedote Niina Härkösen sairastumisesta Viinijärven Urheilijoiden kotisivuilla: http://www.viu.fi/?x253999=415891

 

***

 

Antti Kallio

Suomen Pesäpalloliitto ry

Viestintäpäällikkö

043 210 0396

antti.kallio@pesis.fi

 

Suomen suosituimmat tähdistöottelut, pesäpallon Itä-Lännet, pelataan Seinäjoella 18.-20.7. Varmista paikkasi keskikesän kuumassa pesishuumassa, www.italansi.fi.

 

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Fera jatkosarjan avausottelussa voittoon kotiutuskilpailun jälkeen

Seinäjoen Maila-Jussit oli saapunut Raumalle tyttöjen Superpesiksen jatkosarjan avausotteluun. Peli oli tiukka, kuten loppulukemat 2-1 (2-4, 3-2, 2-2, 2-1) kertovatkin. Usko omaan tekemiseen käänsi ottelun lopulta raumalaisille.

Seinäjoen Maila-Jussit oli saapunut Raumalle tyttöjen Superpesiksen jatkosarjan avausotteluun. Peli oli tiukka, kuten loppulukemat 2-1 (2-4, 3-2, 2-2, 2-1) kertovatkin. Usko omaan tekemiseen käänsi ottelun lopulta raumalaisille.


Ottelun avausjaksolla Seinäjoki pelasi aggressiivista peliä ja sai kuitattua jaksovoiton Feran hienoisella avustuksella.

- Seinäjoki oli tullut pelaamaan aggressiivista peliä, vähän sellaista mitä Raumalla täytyykin pelata, Feran pelinjohtaja Mika Takalahti pohti taiston tauottua.

Avausjaksolla Fera aloitti juoksujen teon toisessa vuoroparissa, mutta Seinäjoen Maila-Jussit kuittasi kahden seuraavan sisävuoronsa aikana peräti neljä juoksua Feran normaalisti tiiviistä ulkokentästä. Raumalaisten kavennus viimeisellä tasoittavalla jäi laihaksi lohduksi ja yksi sarjapiste lähti vieraiden matkaan.

Tauon jälkeen ottelu sai uudet sävelet, kun Fera saapui kopista kentälle sisuuntuneena. Juoksujen teon aloitti kuitenkin Maila-Jussit. Avausvuoroparissa tulleet kaksi takaiskua ei lannistanut kotijoukkuetta, vaan Fera taisteli pelin tasoihin ja vielä johtoasemaankin, joka lopulta piti jakson loppuun asti.

Supervuoroparissa Maila-Jussit onnistui tekemään kaksi juoksua ja pitkään näytti, että Fera ei pysty vastaamaan niihin. Kaksi paloa kärkietenijöistä hoitanut vierailija sai kuitenkin kokea kotijoukkueen periksiantamattomuuden.

Fera oli saanut pelattua kotiutushommista tutummat pelaajat 1-3-tilanteeseen ja lyömään asteli lukkari Venla Tanhua. Tanhua oli joukkueensa viimeinen lyöjä kahden juoksun takaa-ajoasemassa. Kaksi Venlan upeaa kotiutusta toivat Feran tasoihin ja edessä oli kotiutuskilpailu.

- Jännitti todella paljon. Paikat oli katsottu, mutta en ole näitä kotiutushommia paljoa tehnyt.

- Tauon jälkeen aloimme näyttää sitä peliä, mitä osaammekin. Todella hyvä fiilis, hieno taistelu loppuun asti. Ottelu antaa hyvät lähtökohdat jatkoa ajatellen.

Pelinjohtaja Takalahti oli myös tyytyväinen ottelun päätyttyä. Tulosten takaa oli nähtävissä hyviä piirteitä pelistä. Itse kotiutuskilpailu oli läpihuutojuttu, sillä vierailijat onnistuivat kerran viidellä lyöjällä ja Fera löi tarvittavat kaksi pinnaa kolmen parin aikana.

- Toinen jakso oli meille ehkä vielä selkeämpi, mitä numerot näyttää. Supervuoroparissa selvittiin Venlan (Tanhua) kahdella napakalla lyönnillä.

- Kotarissa sitten ei ollakaan hävitty pitkään aikaan, se on meidän selkeä vahvuus. Tästä on hyvä lähteä torstaina pitkälle reissulle Kempeleeseen.

Feran seuraava kotiottelu pelataan Topteam-Areenalla maanantaina 21. heinäkuuta.

 

Matti Airola (Twitter: @MattiAirola)
Fera ry, tiedottaja

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Tyttöjen Superpesiksen jatkosarja alkaa maanantaina Topteam-Areenalla

Otanlahdessa nähdään maanantaina jälleen huippupesistä, kun B-tytöt aloittavat ”tosipelit”. Takana on kymmenen kierroksen runkosarja, jonka jälkeen yli puolet joukkueista on karsittu pois. Kymmenen parasta aloittavat jatkosarjan maanantaina. Fera B vs. Seinäjoen Maila-Jussit B kello 18:00 alkaen!

Otanlahdessa nähdään maanantaina jälleen huippupesistä, kun B-tytöt aloittavat ”tosipelit”. Takana on kymmenen kierroksen runkosarja, jonka jälkeen yli puolet joukkueista on karsittu pois. Kymmenen parasta aloittavat jatkosarjan maanantaina. Fera B vs. Seinäjoen Maila-Jussit B kello 18:00 alkaen!


- Pelit kovenevat ja jokainen joukkue on valmis taistelemaan pisteistä. Siihen täytyy itsekin olla valmis, Feran tuulennopea kärkietenijä Kati Tanhua toteaa.

- Hienoa on päästä taas pelaamaan näitä pelejä!

Jatkosarjaan lähdettäessä alkulohkoissa saalistetut pisteet nollataan, joten sen suhteen kaikki lähtevät samoista asetelmista. Kymmenen joukkueen kesken pelataan kuitenkin vain yksinkertainen sarja, joten puolet joukkueista pelaavat viisi kotipeliä ja neljä vieraspeliä, kun puolet joutuvat pelaamaan viidesti vieraissa ja saavat vain neljä kotiottelua.

Alkulohkoja oli neljä, joista neljä lohkovoittajaa ja paras lohkokakkonen saavat viidennen kotipelin. Fera taisteli kahdessa viimeisessä alkulohkon ottelussaan parhaaksi lohkokakkoseksi, joten Otanlahden Topteam-Areenalla nähdään viisi kovaa kotimatsia. Jatkosarjan jälkeen neljä parasta joukkuetta jatkaa pudotuspeleihin, jotka alkavat heti semifinaaleista.

- Kaikki joukkueet lähtevät nollista, joten aikaisemmilla tuloksilla ei ole merkitystä. Saatiin viisi kotipeliä, joten sen puolesta asetelmat ovat hyvät. Yhdeksästä pelistä pitää kerätä noin 15 pistettä, että pääsee välieriin. Se on nyt seuraava tavoite, Feran pelinjohtaja Mika Takalahti pohtii.

Runkosarjan etenijätilaston 39 tuodulla juoksulla (10 ottelua) voittanut Kati Tanhua on pelinjohtajan kanssa samoilla linjoilla. Tanhuan mielestä yksi Feran valteista on kokemus.

- Välieräpaikka on seuraava tavoitteemme ja sitä varten pitää neljän parhaan joukkoon päästä. Tätä silmällä pitäen alkuasetelmat ovat meille hyvät, sillä saimme alkusarjasta taisteltua itsellemme viisi kotipeliä. Lisäksi meillä on kokemusta tiukoista peleistä, joten uskon myös päidemme kestävän, Tanhua näkee.

 

Joukkueen kokemuksen lisäksi kotiyleisön tuen arvo tiedetään

 

Tosipelien alkaessa muutenkin arvossaan oleva Topteam-Areenan ottelutapahtuma herättää vielä lisää mielenkiintoa raumalaisen pesäpalloilun ystävien keskuudessa. Otteluita saapuu seuraamaan kaksi- tai jopa kolmesataa katsojaa. Kati Tanhua myöntääkin heti, että yleisön tuesta on todella suuri apu kentälle.

- Se totta kai antaa lisää voimaa kotijoukkueelle, kun Otanlahdessa on satoja katsojia meidän peleissä! Rauma on jo B-tytöissä paha paikka vierasjoukkueelle tulla pelaamaan, ja sehän auttaa meitä!

- Jatkosarjassa pitää taistella joka pisteen eteen, joten tunnelma on varmasti kohdillaan joka pelissä. Lisäksi näillä keleillä on pesiksen katselu parhaimmillaan, Kati Tanhua listaa syitä tulla katsomoon.

Takalahti kertoo, että kokoonpanossa on maanantaina myös seuran edustusjoukkueen mukana naisten Superpesistä pelaavat naiset mukana. Kokemus onkin tarpeen, sillä pelistä Seinäjoen Maila-Jusseja vastaan pelinjohtaja veikkaa tiukkaa.
 
- Vastustajat ovat loppukauden peleissä kaikki kovia. Seinäjoki on muuttunut paljon viime kaudesta, mutta sieltä löytyy kärkipään pelaajia, jotka ovat hyviä Ykköspesistason pelaajia. Tiukkaa vääntöä odotettavissa.

 

Matti Airola (Twitter: @MattiAirola)
Fera ry, tiedottaja

 

Feran kotiottelut tyttöjen Superpesiksen jatkosarjassa (merkkaa kalenteriin ylös!):
Ma 14.7. 18:00 Rauma – Seinäjoki
Ma 21.7. 18:00 Rauma – Roihu         
To 7.8 18:00 Rauma – Jyväskylä    
Ma 11.8 18:00 Rauma – Vuokatti    
Ti 12.8 18:00 Rauma – Oulu

 

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

KUVAGALLERIAT (2 kpl): Lukko murskasi Vuokatin

Klikkaa uutisen kautta kuvakoosteisiin ja katso myös ottelun videokooste!

Klikkaa uutisen kautta kuvakoosteisiin ja katso myös ottelun videokooste!


JUHA KOIVULAN GALLERIAAN TÄSTÄ: Lukko - Vuokatti / juhakoivula.kuvat.fi
ELMERI ELON GALLERIAAN TÄSTÄ: Lukko - Vuokatti / elmerielo.kuvat.fi

Videokoosteeseen tästä: WESTV.FI

Lue myös Supervuoron haastattelusta Miia Karppasen ja Petri Kaijansinkon mietteitä. 

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Rauman Lukko kohtaa lauantaina kotikentällään Vuokatin Vedon

Naisten Superpesis jatkuu Lukon osalta lauantaina, kun Topteam-Areenalle hellepeliin saapuu Vuokatin Veto. Ottelusta on tiedossa todella tiukka taisto tärkeistä sarjapisteistä, joten missata sitä ei kannata!

Naisten Superpesis jatkuu Lukon osalta lauantaina, kun Topteam-Areenalle hellepeliin saapuu Vuokatin Veto. Ottelusta on tiedossa todella tiukka taisto tärkeistä sarjapisteistä, joten missata sitä ei kannata!


Sarjakolmosena majaileva Lukko lähtee otteluun hyvistä asetelmista. Alla on muun muassa viime sunnuntailta vakuuttava voitto Lappeenrannasta, jolloin joukkueelle osui onnistumisia laajalla rintamalla. Sunnuntain ottelun jälkeen Lukko kävi Lapualla keskiviikkona, jossa joutui toteamaan hallitsevan Suomen mestarin paremmakseen.

- Joukkue on hyvin valmistautunut lauantain otteluun. Katseet käännettiin Virkiä-pelin jälkeen heti tulevaan, Rauman Lukon Hanna Väisänen kertoo.

- Jotta peli voitettaisiin, täytyy meidän olla pelissä määrätietoisia ja aktiivisia. Pitää pyrkiä pitämään Vuokatti vähillä tilanteilla ja estää läpilyönnit, jotta eivät saa päälle kainuulaista hurmosta, Kajaanista kotoisin oleva vikkeläkinttuinen Väisänen jatkaa.

Rauman Lukon pelinjohtaja Petri Kaijansinkko kertoo, että ottelun kokoonpano selviää vasta hieman ennen ottelua. Ottelun ja tarjolla olevien pisteiden tärkeyttä hän ei vähättele.

- Tärkeä ottelu ja panokset kasvavat, sen myötä mitä vähemmän runkosarjaa on jäljellä. Vuokatti on kahden pelin reissussa ja niinpä meidän tulee huolehtia siitä, että oma energiatasomme sekä henkisesti että fyysisesti on vieraita suurempi, Kaijansinkko pohtii.

Ottelu sattuu komeasti lauantaipäivälle, jolle säätiedotukset lupaavat todella hyvää keliä. Peli pelataan kello 17:00 alkaen, jonka jälkeen on hyvä lähteä vaikka Topteam-Areenan uuden terassinkin kautta viikonlopun viettoon. Hanna Väisänen lupaa myös, että joukkue tulee antamaan kentällä kaikkensa. Tätä siis todellakin kannattaa tulla katsomaan.

- Raumalaisten kannattaa tulla Otanlahteen hyvän sään lisäksi katsomaan hyvällä taisteluilmeellä pelaavaa Lukkoa! täräyttää Väisänen.

Lauantaina 12.7.2014 klo 17:00 Rauman Lukko vs. Vuokatin Veto Topteam-Areenalla Otanlahdessa. Tervetuloa kannustamaan Lukko voittoon!

Matti Airola (Twitter: @MattiAirola)
Fera ry, tiedottaja

 

Veikkaus-kortilla 2 sisäänpääsylippua yhden hinnalla (100 ensimmäistä)!
Ottelussa muitakin etuja, ota siis Veikkaus-korttisi mukaan!

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Vuokatin Veto ei kestänyt Otanlahden helteessä

Rauman Lukko jatkoi otteluitaan naisten Superpesiksessä lauantaina. Vieraaksi Topteam-Areenalle saapunut Vuokatin Veto joutui kotijoukkueen pyöritykseen hellekelissä. Loppulukemat merkittiin Lukon eduksi tylysti 2-0 (10-2, 8-2).

Rauman Lukko jatkoi otteluitaan naisten Superpesiksessä lauantaina. Vieraaksi Topteam-Areenalle saapunut Vuokatin Veto joutui kotijoukkueen pyöritykseen hellekelissä. Loppulukemat merkittiin Lukon eduksi tylysti 2-0 (10-2, 8-2).


Tuplapelireissulla oleva Vuokatin Veto oli pelannut perjantaina Jyväskylässä Kirittärien vieraana, joten Lukon energiatason tiedettiin olevan hieman vahvempi. Tämä ei kuitenkaan näkynyt heti ottelun alussa, sillä ensimmäinen vuoropari oli vielä tasainen vaikka Lukko sen jälkeen johtikin peliä lukemin 1-0.

Toisen aloittavalla raumalaiset onnistuivat jälleen kertaalleen, mutta kolmannessa vuoroparissa vieraille näytettiin kaapin paikka.

Kaksi ensimmäistäkin Lukon juoksua tehtaillut kaksikko Sini Strander ja Miia Karppanen järjestelivät jälleen pinnan taululle. Ilotulitus alkoi Stranderin kolmannen lyödyn ja Karppasen kolmannen tuodun jälkeen, kun Iida Möttönen kotiutti Hanna Väisäsen ja heti perään Karppanen löi ensimmäisen illan kahdesta kunnaristaan.

Karppasen kotipesään kotiutti kukapa muukaan, kuin Strander, joka löi heti perään myös Väisäsen menestyksekkäästi kotiin. Tiina Andreasen löi jaksolle vielä kaksi ja Strander vielä kuudennen. Karppaselle merkittiin viisi tuotua avausjaksolle.

Toinen jakso noudatteli samaa kaavaa, sillä kopista tultaessa ottelu oli vielä kahden vuoroparin jälkeen tasatilanteessa 1-1. Kärjen tehot tulivat jälleen suurin piirtein samassa järjestyksessä ja toinenkin jakso päättyi lopulta Lukon selvään voittoon.

Karppasen toinen kunnari tuli samasta kolosta kuin ensimmäinenkin, mutta sillä erolla että edellä oli vielä tällä kertaa kipittämässä hieman aiemminkin jo yhden juoksun tuonut Emilia Itävalo.

- Ei ole kyllä tällaisia tilastoja tullut lyötyä ennen. Ja vielä Otanlahdessa! Pallo kävi hyvin keppiin, Karppanen tuumasi viitaten Topteam-Areenan hieman kaukalomaiseen kenttään, jossa pallo hidastuu läpilyönnissäkin melko tavalla.

- Toiselle jaksolle mentäessä keskittyminen pysyi, vaikka meinasi ensimmäisen jakson viimeisessä vuoroparissakin jo hieman karata. Lyöntiin paljon juoksuja ja silti tauon jälkeen aloitetaan taas 0-0:sta.

Tehot 2+2 lyötyä ja 7 tuotua nostivat Karppasen etenijätilaston jaetulle kärkipaikalle yhdessä Lapuan Virkiän Emmi Viitalan kanssa. Koossa kummallakin on nyt 33 tuotua juoksua.

Toisen tilastonkin kärkeen kipusi ottelun jälkeen raumalaispelaaja, sillä Mirka Rintamäen huikea vaihtopelaaminen on nostanut pelaajan kärkilyöntitilaston jaetulle piikkipaikalle. Rintamäki jakaa paikan 93 kärkilyönnillä yhdessä porilaisen Carita Toiviaisen kanssa. Miia Karppanenkin päivän 17 kärkilyönnin turvin on heti edellä olevan kaksikon perässä kolmantena lukemalla 92.

Kapteeni Sini Strander löi ottelussa yhteensä huikeat kahdeksan juoksua, jotka tulivat jokainen eri lyönneillä ilman läpilyöntejä. Juoksuja nähtiin niin pienillä kuin kovillakin, sekä vaativilla varsilyönneillä. Pelinjohtaja Petri Kaijansinkon huuto kaarelta kuudennen Stranderin lyödyn jälkeen kuului ”Se on Stranderilla taas pöljä päivä!”.
 

Matti Airola (Twitter @MattiAirola)
Fera ry, tiedottaja

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Dilogon ja Nyroosin toimesta uutta ilmettä Feran toimistolle

Urheilukadulla sijaitsevan Feran toimiston julkisivu koki suuren muutoksen, kun seuran kumppanit Mainospalvelu Dilogo ja Kaihdinliike Nyroos toivat työmiehensä paikalle.

Urheilukadulla sijaitsevan Feran toimiston julkisivu koki suuren muutoksen, kun seuran kumppanit Mainospalvelu Dilogo ja Kaihdinliike Nyroos toivat työmiehensä paikalle.


Dilogon tyylikkäät teippaukset näkyvät kadulle ja toimistoa ei voi ohittaa huomaamatta. Kaihdinliike Nyroosin asentamat sälekaihtimet puolestaan mahdollistivat ikkunat ennen peittäneiden vanhojen verhojen hävittämisen.

Kaihdinliike Nyroos toimitti myös Topteam-Areenan uudelle terassille tehokkaat kvartsilämmittimet. Lauantaisesta kotiottelusta on tulossa hellepeli, joten lämmittimiä ei tulla tarvitsemaan, mutta Suvipubin ja Suviklubin asiakkaat tulevat myöhemmin syksyllä varmasti nauttimaan!

 

Rauman Lukko vs. Vuokatin Veto lauantaina 12.7.2014 kello 17:00 Topteam-Areenalla Otanlahdessa.

Portit auki areenalle ja KlubiSuviPub:iin jo klo 16:00 alkaen.

Tervetuloa kannustamaan Lukko voittoon!

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Rauman Lukko matkaa Lukkarilaan haastamaan Virkiää

Naisten Superpesis jatkuu raumalaisten osalta keskiviikkona, kun Lukko matkaa hallitsevan Suomen mestarin Lapuan Virkiän vieraaksi Lukkarilan kentälle.

Naisten Superpesis jatkuu raumalaisten osalta keskiviikkona, kun Lukko matkaa hallitsevan Suomen mestarin Lapuan Virkiän vieraaksi Lukkarilan kentälle.


Kysyttäessä muistoja lapualaisten pesispyhätöstä Rauman Lukon pelinjohtaja Petri Kaijansinkko innostuu pohtimaan vanhoja.

- Lapua kutsuu, ja muistot sieltä eivät unohdu. Paljon on tullut pelattua hyviä otteluita Lukkarilan kentällä vieraspaidassa, mutta ne kaksi vuotta 90-luvun alussa kotijoukkueen pelinjohtajana olivat huikeat. Vuosina 1992 ja 1993 sain kunnian olla Virkiän pelinjohtaja ja johdattaa lähes voittamattoman Dream Teamin kahteen mestaruuteen.

- Niin ja laitettiin silloin jalkeille myös Virkiässä pesiskoulukin ilmeisesti ensimmäistä kertaa.

Pienestä muistelusta huolimatta katseet ja keskittyminen on tiukasti keskiviikkoillassa.

- Kiva on mennä Lapualle taas, nykyistä Dream Teamiä haastamaan. Täysillä taistellaan, ei olla ujoja! Kaijansinkko täräyttää.

Rauman Lukolla on alla hieman kaksijakoinen viikonloppu. Kotikentällä perjantaina otteet eivät olleet sellaisia, joita sarjakolmosen pitäisi esittää, mutta sunnuntain vieraspeli oli vahva näyttö joukkueen taidoista.

- On kiva lähteä haastamaan Lapuan kovakuntoinen joukkue, kun on hyvä vieraspeli alla. Pisteet tulee olemaan tiukassa, mutta pelaamalla hyvällä tasolla omaa peliä pystymme varmasti taistelemaan pisteistä, Lukon kovalyöntinen kotiuttaja Tiina Andreasen kertoo.

- Olemme aina pelanneet hyvin Lapuaa vastaan ja nytkin on tiukka peli luvassa. Veikkaan, että kun pidetään tämän kauden ehdoton lyöjäkuningatar vähillä tilanteilla ja räpylät kestävät, niin ollaan lähellä voittoa.
 

Matti Airola (Twitter: @MattiAirola)
Fera ry, tiedottaja

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Virkiä oli vahvempi - Katseet käännetään kohti lauantain kotiottelua

Rauman Lukko matkasi naisten superpesisotteluun Lapualle, tavoitteenaan haastaa hallitseva Suomen mestari sen kotikentällä. Kotijoukkue oli vieraitaan parempi, eikä antanut raumalaisten yllättää.

Rauman Lukko matkasi naisten superpesisotteluun Lapualle, tavoitteenaan haastaa hallitseva Suomen mestari sen kotikentällä. Kotijoukkue oli vieraitaan parempi, eikä antanut raumalaisten yllättää.


Ottelu alkoi Lukon kannalta murheellisesti, kun kotijoukkue löi heti ensimmäiseen vuoropariin viisi juoksua. Shokkialun jälkeen juoksuja nähtiin vasta jakson viimeisessä vuoroparissa, kun Virkiä kaunisteli lukemia kahdella tehdyllä juoksulla.

Toiselle jaksolle Lukko paransi otteitaan selvästi, mutta onnistuneita kotiutuksia ei nähty neljästä yrityksestä huolimatta. Virkiä puolestaan aloitti toisen jakson samalla tavalla, kuin ensimmäisenkin. Joukkue karkasi jo avausvuoroparissa useamman juoksun johtoon, kun Maija Kaappola löi tylysti kunnarin ajolähdöstä. Loppulukemat historian kirjoihin merkittiin 2-0 (7-0, 6-0).

Rauman Lukon pelinjohtaja Petri Kaijansinkko myönsi ottelun jälkeen rehdisti, että kotijoukkue oli parempi. Oman joukkueensa katseet käännettiin jo nopeasti pelin jälkeen tulevaan.

- Joskus on parempi sanoa pelin jälkeen joukkueelle, että unohdetaan tämä ja keskitytään seuraavaan. Kaikki kunnia kuitenkin Lapuan Virkiälle, kova jengi.

- Toiseen jaksoon paransimme yleisilmeen kautta kaikkea pelissämme. Lauantaina on iso peli, joten turha katsella taaksepäin. Nyt kaikki energiat tulevaan, Kaijansinkko päätti.

Rauman Lukko palaa vierasreissun jälkeen Raumalle, jossa kotikentällä on lauantaina 12.7. tiedossa ottelu Vuokatin Vetoa vastaan. Hellepeliin on hyvä tulla tsekkaamaan kotijoukkueen pelillisen vireen lisäksi esimerkiksi Topteam-Areenan uudistuneet palvelut (B-oikeudet). Terassi avetaan klo 16:00   Tervetuloa!

 

Matti Airola (Twitter: @MattiAirola)
Fera ry, tiedottaja

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

LÄHDE MUKAAN! Haluatko aloittaa pesiksen pelaamisen Ferassa?

Uusi Feran 2007-08 syntyneiden tyttöjen joukkue aloittaa toimintansa heinäkuussa keskiviikkona 9.7. klo 17.00-18.00 Otanlahden Moukarikentällä.

Uusi Feran 2007-08 syntyneiden tyttöjen joukkue aloittaa toimintansa heinäkuussa keskiviikkona 9.7. klo 17.00-18.00 Otanlahden Moukarikentällä.


Olemme perustamassa Feraan uutta tyttöjoukkuetta, G2-junioreita. Joukkue koostuisi pääosin vuosina 2007-2008 syntyneistä tytöistä, mutta myös 2005-2006 syntyneet otetaan innolla mukaan treeneihin.

G2-juniorit treenaavat keskiviikkoisin Otanlahden Moukarikentällä (rantalentopallokentän vieressä) klo 17.00-18.00. Treenit alkavat 9.7. ja jatkuvat kesäkauden loppuun aina 27.8. asti. Tämän jälkeen pidämme pienen tauon ja jatkamme treenejä syyskaudella.

Treeneihin tarvitset liikuntavaatteet (pitkät housut), lenkkarit, vesipullo, kypärä ja räpylä. (Intersportista seura-alennus kun mainitset tytön aloittaneen pelaamaan Ferassa). Ensimmäisellä kerralla tutustumme toisiimme ja pelailemme pelejä, joten kypärän ja räpylän hankinnan voi jättää myös seuraavaan kertaan. Sitovaa ennakkoilmoittautumista ei tarvita.

Lisätietoja antaa Nuorisopäällikkö Marianne Vataja, p. 050 533 5498 / marianne.vataja@fera.fi

Nähdään kentällä!

 

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Lapuan Virkiän Emmi Viitala kuukauden pelaaja kesäkuussa

Hän lukeutuu etukenttäpelaajana naisten Superpesiksen eliittiin.

Hän lukeutuu etukenttäpelaajana naisten Superpesiksen eliittiin.

Juha Niemi pommitti Superpesiksen  miesten kuukauden pelaajaksi

 

Pesäpallon kuukauden pelaajat on nimetty. Itä-Länteenkin valitut Joensuun Mailan Juha Niemi ja Lapuan Virkiän Emmi Viitala ansioituivat kesäkuun pelaajina Superpesiksessä.

 

Lyöjäjokerilta odotetaan paikan tullen aina onnistunutta lyöntivuoroa. Miesten Superpesiksen kuukauden pelaajaksi valittu Joensuun Mailan Juha Niemi porskutti kesäkuussa tasaisesti kierroksesta toiseen ja takoi 3+29 juoksua yhdeksässä ottelussa. Itä-Länteen valittu Niemi pitää hallussaan lyöjätilaston kakkospaikkaa Koskenkorvan Jere Dahlströmin takana.

 

Lapuan Virkiän Emmi Viitala lukeutuu etukenttäpelaajana naisten Superpesiksen eliittiin. Sisäpelissä etenijäkuningatar 2012 on viilettänyt pesänvälejä tehokkaasti, mistä kertoo tilaston selvä ykkössija 31 tuodulla. Naisten Superpesiksen kuukauden pelaaja sai valitsija Taru Ruohoniemeltä kutsun viidenteen Itä-Länsi-otteluunsa.

 

Janne Korhonen ja Laura Rajahalme Ykköspesiksen ykköset

Kuopion Seudun Pesäpalloilijat pelasi miesten Ykköspesiksessä loistavan kesäkuun, jota kuitenkin himmensi sen viimeinen viikonloppu. Tappiot sekä Loimaalla että Ulvilassa yllättivät. Joukkueen avainpelaajiin on koko kauden kuulunut Janne Korhonen. Kuusi kautta Superpesiksessäkin pelannut Siilinjärven Pesiksen kasvatti, miesten Ykköspesiksen kuukauden pelaaja, pokkasi kahdeksassa ottelussa neljä palkintoa ja iski tehot 1+12 lyötyä, 3 tuotua sekä 32 kärkilyöntiä.

 

Naisten Ykköspesiksessä käydään tiukkaa kamppailua runkosarjan voitosta lähinnä Kankaanpään Mailan ja Seinäjoen Maila-Jussien välillä. Panoksia lisää mahdollisuus suoraan nousuun. Seinäjoen sähäkkä sieppari ja erinomainen vaihtolyöjä Laura Rajahalme, naisten Ykköspesiksen kesäkuun pelaaja, on yksi joukkueensa ehdottomia ratkaisijoita. Siitä kertovat myös neljä palkintoa kesäkuussa sekä tehot 1+6 lyötyä, 6 tuotua ja 32 kärkilyöntiä.

 

Kuukauden pelaajat kautta aikain: http://www.pesis.fi/pesapalloliitto/historia/pelaajatilastot/kuukauden_pelaajat/

 

***

Antti Kallio

Suomen Pesäpalloliitto ry

Viestintäpäällikkö

043 210 0396

antti.kallio@pesis.fi

 

Suomen suosituimmat tähdistöottelut, pesäpallon Itä-Lännet, pelataan Seinäjoella 18.-20.7. Varmista paikkasi keskikesän kuumassa pesishuumassa, www.italansi.fi.

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Fera varmisti hyvät asetelmat jatkosarjaan

Tyttöjen Superpesiksen alkulohkojen viimeinen kierros pelattiin maanantaina. Fera voitti Loimaan Palloilijat puhtaasti ja varmisti paikkansa jatkosarjaan parhaana lohkokakkosena. Tämä tarkoittaa, että Fera pelaa Raumalla viisi ottelua ja neljä vieraissa.

Tyttöjen Superpesiksen alkulohkojen viimeinen kierros pelattiin maanantaina. Fera voitti Loimaan Palloilijat puhtaasti ja varmisti paikkansa jatkosarjaan parhaana lohkokakkosena. Tämä tarkoittaa, että Fera pelaa Raumalla viisi ottelua ja neljä vieraissa.


Kymmenen joukkueen jatkosarja alkaa viikon päästä maanantaina. Mukana on enää kymmenen parasta joukkuetta, jotka pelaavat keskenään yksinkertaisen sarjan. Yhdeksästä ottelusta viisi parhaiten alkulohkoissa sijoittunutta pelaavat viisi kotiottelua ja neljä vierasottelua.

Loimaan Palloilijoita vastaan pelattuun otteluun Feralla oli vain yksi tavoite. Puhdas kolmeen pisteen voitto oli otettava. Ottelu päättyikin raumalaisille suotuisasti, lopulta varsin selvin lukemin 0-2 (2-14, 4-7).

- Tiedettiin, että mikä oli panos. Kaikki halusivat sen yhden pelin enemmän kotipelejä, niin se oli se ykkösjuttu mitä haettiin ja onneksi se saatiinkin, Katriina Lammassaari summasi fiiliksiä ottelun jälkeen.

 

Hyvät lähtökohdat jatkosarjaan

 

Alun perin tyttöjen Superpesiksen 24 joukkueesta jatkaa jatkosarjaan enää kymmenen parasta. Tämä tarkoittaakin, että jokaisessa pelissä tulee olemaan tiukka vääntö sarjapisteistä. Jatkosarjan alkaessa alkulohkojen pisteillä ei ole merkitystä, joten kaikki aloittavat nollista. Yhdeksän pelatun kierroksen jälkeen neljä parasta joukkuetta jatkavat pudotuspeleihin.

Raumalaisille maanantaina taisteltu yksi kotipeli lisää oli erityisen tärkeä, sillä Topteam-Areenalla on tunnetusti käynyt satoja katsojia tyttöjen Superpesiksessä. Katriina Lammassaari myöntää, että kotikatsojista on iso apu kentällekin.

- Tosi hyvä fiilis on lähteä jatkosarjan peleihin! Siitä saa energiaa, että on tiukkoja pelejä ja paljon katsojia. Minä ainakin jo odotan innolla tulevia pelejä!

- Me kaikki joukkueessa tiedämme, että kovia pelejä on kaikki. Siihen asennoidutaan oikein, ja lähdetään pelaamaan hyvää pesistä. Sekä tietysti tavoitteena on hakea voitot peleistä. Aiomme kyllä oikeasti taistella jokaisesta pisteestä, sekä pelaamme jokaisen tilanteen loppuun asti, ”Katsu” lupaa.

Suuria muutoksia uomissaan olevaan peliin ei tarvitse tehdä, mutta pientä tarkkuutta etenkin huolellisuuden kanssa on teroitettava.

- Aiemmissa pelissä on tullut hieman huolimattomuusvirheitä, mutta niistä otetaan opiksi ja koko ajan vaan pitää parantaa peliä joukkueena ja yksilöinä. Pientä oveluuttakin otetaan mukaan, mutta pääosin perusvarmaa hyvää peliä pelataan. Se on lähtökohta, mutta silti pientä hienosäätöäkin tehdään.

- Ja totta kai ne pelit jännittää, mutta pieni jännityshän on vain positiivista, iloinen Katriina Lammassaari summaa.
 

Matti Airola (Twitter: @MattiAirola)
Fera ry, tiedottaja

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Tyttöjen Superpesiksessä Feralla alkulohkon viimeinen ottelu

Feran B-tytöt matkaavat maanantaina Loimaalle, jossa joukkueella on edessä kamppailu Loimaan Palloilijoita vastaan. Raumalaisilla on ottelussa selkeä tavoite, täyden kolmen sarjapisteen saalistaminen toisi jatkosarjaan yhden kotiottelun lisää.

Feran B-tytöt matkaavat maanantaina Loimaalle, jossa joukkueella on edessä kamppailu Loimaan Palloilijoita vastaan. Raumalaisilla on ottelussa selkeä tavoite, täyden kolmen sarjapisteen saalistaminen toisi jatkosarjaan yhden kotiottelun lisää.


Tyttöjen Superpesiksen sarjaohjelma koostuu alkulohkoissa pelattavasta runkosarjasta, yhdistetystä jatkosarjasta ja pudotuspeleistä. Alkulohkoissa kaudella 2014 pelaa yhteensä 24 joukkuetta, joista kymmenen parasta selviytyy jatkosarjaan.

Jatkosarja pelataan kymmenen joukkueen kesken yksinkertaisena sarjana. Alkulohkoissa saavutetut sijoitukset määräävät, että mitkä vastustajat mukaan selvinnyt joukkue kohtaa kotiotteluissa, ja mitkä vierasotteluissa. Lisäksi viidelle parhaalle on tiedossa viisi kotiottelua, kun viisi huonoiten sijoittunutta pelaavat vain neljä kotiottelua ja viisi vierasottelua.

Loimaan Palloilijat ei selvinnyt jatkoon, joten maanantain ottelussa kotijoukkueella ei ole enää panosta. Feralla panosta riittää. Jatkopaikka on jo varma, mutta puhdas voitto toisi Feralle selkeän edun jatkosarjaan.

- Kolmen pisteen voitolla olisimme paras lohkokakkonen, jolla saisimme samat edut kuin lohkoykköset, eli viisi kotipeliä ja neljä vieraisiin. Sitä lähdetään tavoittelemaan, Mika Takalahti summasi edellisen ottelun jälkeen.

Maanantaina 7.7. kello 18:00 tyttöjen Superpesiksen alkulohkon päätöskierros: Loimaan Palloilijat B vs. Fera B. Ottelua voit seurata esimerkiksi Bittilähteen loistavasta livepalvelusta. Klikkaa tästä!
(Ottelu päivittyy listaan hieman ennen alkua)
 

Matti Airola (Twitter: @MattiAirola)
Fera ry, tiedottaja

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Rauman Lukko palasi sunnuntaina takaisin voittojen tielle

Naisten Superpesis jatkui raumalaisten osalta sunnuntaina, kun joukkue matkasi kauas Lappeenrantaan. Hieman reissuaikataulua edellisestä kerrasta muuttanut Lukko kuittasi voiton suoraan kahdessa jaksossa, luvuin 0-2 (1-6, 3-7).

Naisten Superpesis jatkui raumalaisten osalta sunnuntaina, kun joukkue matkasi kauas Lappeenrantaan. Hieman reissuaikataulua edellisestä kerrasta muuttanut Lukko kuittasi voiton suoraan kahdessa jaksossa, luvuin 0-2 (1-6, 3-7).


Matkan aikataulu ei ollut ainut asia, joka oli kokenut muutoksen. Rauman Lukon pelinjohtaja Petri Kaijansinkko kertoo, että valmistautumisessa keskityttiin vähemmän vastustajaan ja käytiin enemmän henkilökohtaisia juttuja pelaajien kanssa läpi.

- Perjantain pelin jälkeen keskusteltiin pitkään, vietimme noin tunnin verran pukukopissa. Puhuimme lähinnä ilmeistä ja eleistä. Silloin jo sovittiin sovittiin, että näihin asioihin tehdään korjaus.

- Näytin jopa pientä videopätkää, että mitä ilmeiden ja eleiden täytyy olla. Pelissä pitää löytyä yksittäisistäkin asioista tuulettamisen aihetta. Asioihin kiinnitettiin huomiota vielä eilen ja tänäänkin valmistautumisessa, Kaijansinkko kertoi.

 

Ottelu oikeille raiteille alusta asti

 

Lukko otti Pesä Yseistä otteen heti ottelun avausvuoroparista lähtien. Sisältä aloittanut Lukko onnistui heti kahdesti ja pystyi estämään yhtä lukuun ottamatta kotijoukkueen tasoitusyritykset.

Toinen vuoropari sujui yhtä hyvin, kuin ensimmäinenkin. Tilastoihin merkittiin jälleen kaksi tehtyä juoksua. Jakson kahdessa seuraavassa Lukko onnistui kertaalleen kummassakin. Pesä Ysit ei päässyt hätyyttelemään enää Lukon karkumatkaa ja avausjakso päättyi selkeällä erolla vieraiden hyväksi.

Toiselle jaksolle lähdettäessä Lukon naiset kiristivät ruuvia vielä hieman ja kaksi ensimmäistä vuoroparia toivat yhteensä kuusi juoksua. Kolmannessa karkumatkaa lisättiin vielä yhdellä ja neljännen tasoittava jäi pelaamatta. Pesä Ysit onnistui jaksolla kolmesti.

- Tasapainoinen esitys koko joukkueelta sekä sisällä että ulkona. Turha lähteä nostamaan esiin liikaa yksittäisiä pelaajia. Joukkue osasi pelata hienosti omissa rooleissaan. Osalla rooli on isompi ja toisilla pienempi, mutta kaikilla yhtä tärkeä, Kaijansinkko naulasi.

- Valmistautumisessa poikettiin kauden muista peleistä aika paljon, muun muassa henkilökohtaisten pelaajapalaverien muodossa. Tämän tyyppistä valmistautumista ei voi tehdä aina ja joka peliin, mutta nyt se toimi. Selkeytti esimerkiksi joidenkin pelaajien ratkaisumalleja.

Ottelun parasta antia oli ehdottomasti joukkueen pääsy takaisin omaan tuttuun sisäpeliin. Onnistumiset ruokkivat onnistumisia, mutta tuovat myös jatkuvuutta.

- Joka vuorossa kun pystyy tekemään juoksun, niin täytyy olla tyytyväinen. Peli oli sitä, mitä se on parhaimmallaan ollutkin. Tänään saatiin sitä jatkuvuutta, mitä haettiin. Se oli pelin paras osa-alue tänään.

Pelaajistosta kovimmat tehot lyötyihin juoksuihin kirjauttivat Tiina Andreasen ja Sini Strander, jotka kumpikin onnistuivat kotiutuksissa kolmesti. Kaksikon lisäksi viisi muutakin pelaajaa löivät pinnan tai kaksi tililleen.

Kotiin lyönneistä kipittivät jokerit Juulia Kuusio ja Iida Ranne, sekä kärjen nelikko Miia Karppanen, Mirka Rintamäki, Hanna Väisänen ja Anni Harjunen. Väisänen kirjasi tililleen kolme tuotua juoksua ja Karppanen peräti viisi kappaletta. Nopeajalkainen kärjen etenijä oli syystäkin tyytyväinen.

- Omaan sekä koko joukkueen peliin olen erittäin tyytyväinen. Itselleni tuli viisi tuotua juoksua, jota ei usein peleissä tule.

- Ulkopeli piti kuten ennenkin ja tällä kertaa oltiin Lappeenrannassa alusta saakka terävämpiä. Sisäpelikin saatiin vihdoin aukaistua ja kaikille tuli onnistumisia. Siirryttiin yksinkertaisempiin ja omiin parhaisiin suorituksiin, josta kertoo koko joukkueen onnistusmisprosentti 65. Tästä on hyvä taas jatkaa seuraavaan peliin! Karppanen summasi.


Matti Airola (Twitter: @MattiAirola)
Fera ry, tiedottaja

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Rauman Lukko Pesä Ysien vieraana Lappeenrannassa

Perjantaina kotiottelussa tappion kärsinyt Lukko jatkaa naisten Superpesiksen runkosarjaa vierasottelulla. Joukkue aloitti lauantaina matkan kauas Lappeenrantaan, jossa sunnuntaina odottaa ottelu Pesä Ysejä vastaan.

Perjantaina kotiottelussa tappion kärsinyt Lukko jatkaa naisten Superpesiksen runkosarjaa vierasottelulla. Joukkue aloitti lauantaina matkan kauas Lappeenrantaan, jossa sunnuntaina odottaa ottelu Pesä Ysejä vastaan.


Perjantainen ottelu lähti heti alkumetreillä väärille raiteille. Pelinjohtaja Petri Kaijansinkko on luottavaisin mielin, että vastaava ei sunnuntaina toistu.

- Haavat perjantain tappiosta on nuoltu, ja katse on suunnattu uuteen peliin. Valmistautumisessa olemme tehneet asioita hieman eri tavalla, sekä olemme lähestyneet peliä hyvinkin henkilökohtaisten juttujen kautta.

- Tavoitteena on valmistautumisen muutosten kautta selkeyttää ja rentouttaakin sisäpeliä.

Raumalta Lappeenrantaan on lähes kuuden tunnin bussimatka, jonka jälkeen pelirytmin alle saaminen voi olla haasteellista. Raumalaiset saivat kokea tämän viime reissulla. Tällä kertaa reissuaikatauluunkin tehtiin muutoksia.

- Lappeenrannassa kävimme kolme viikkoa sitten päiväseltään ja tuloksena oli yksi piste. Nyt olemme kahden päivän reissussa ja uskon isompaan pistesaaliiseen.
 

Matti Airola (Twitter: @MattiAirola)
Fera ry, tiedottaja

 

Sunnuntaina 6.7. Lappeenrannassa klo 18:00 Pesä Ysit vs. Rauman Lukko.

Voit seurata matsia livenä esimerkiksi Bittilähteen loistavasta livesivulta. Klikkaa tästä!
(Ottelu päivittyy listaan hieman ennen alkua)

 


 

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

KUVAGALLERIAT (2 kpl): Vihti nappasi voiton Lukosta

Klikkaa uutisen kautta Juha Koivulan ja Elmeri Elon gallerioihin, joista löydät otokset perjantain tiukasta pelista!

Klikkaa uutisen kautta Juha Koivulan ja Elmeri Elon gallerioihin, joista löydät otokset perjantain tiukasta pelista!


JUHA KOIVULAN GALLERIAAN TÄSTÄ: Lukko - Vihti / juhakoivula.kuvat.fi
ELMERI ELON GALLERIAAN TÄSTÄ: Lukko - Vihti / elmerielo.kuvat.fi

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Rauman Lukko taipui kotiottelussa Vihdille

Naisten Superpesiksen taisto Topteam-Areenalla sai kotijoukkueen kannalta murheellisen päätöksen, kun Vihti karkasi avausjaksolla juoksun voittoon ja toisella puoliskolla aivan lopussa väänsi jakson tasoihin. Lopputulokseksi merkittiin 0-1 (0-1, 2-2).

Naisten Superpesiksen taisto Topteam-Areenalla sai kotijoukkueen kannalta murheellisen päätöksen, kun Vihti karkasi avausjaksolla juoksun voittoon ja toisella puoliskolla aivan lopussa väänsi jakson tasoihin. Lopputulokseksi merkittiin 0-1 (0-1, 2-2).


Lukolta peli lipui käsistä heikon sisäpelin vuoksi. Ulkopeli piti hyvin, mutta avausjaksollakin peli olisi ollut ratkaistavissa jo alkutaipaleella, mutta nollalla tehdyllä ei pärjää.

- Sisäpelimme tökki ja siihen ottelu ratkesi. Ulkopeli oli ihan hyvää, pohti Rauman Lukon kakkospalkittu Karoliina Koski.

Toisella jaksolla Lukko onnistui kotiutuksessa kahdesti, mutta tilanteiden jatkuvuus jäi puuttumaan. Lusikkansa sopassa oli myös Vihdin Pallon mainiolla lukkarilla Annika Färmillä.

- Kyllä hyvällä lukkaripelillä oli ehkä osansa, mutta ei se ollut suurin syy. Sen taakse ei voi mennä, ”Karo” totesi.

Rauman Lukon juoksuista vastasivat mailassa Anni Harjunen ja Tiina Andreasen, sekä kentän puolella Mirka Rintamäki ja Hanna Väisänen.

Lukon ohjelmassa on perjantaisen ottelun jälkeen matka Lappeenrantaan, jossa odottaa kova matsi Pesä Ysien vieraana. Karoliina Koski toteaa, että otteluun on yksi selkeä tavoite.

- Lähdetään parantamaan peliä, etenkin omaan tuttuun sisäpeliin on päästävä takaisin.
 

Matti Airola (Twitter: @MattiAirola)
Fera ry, tiedottaja

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

TÄNÄÄN: Rauman Lukko vs. Vihdin Pallo

Topteam-Areenalla lyödään hutunkeitto käyntiin tänään perjantaina 4.7. kello 18:00. Vieraaksi saapuu Vihdin Pallo. Fiilistele edellisen kotiottelun kuvagallerialla ja nähdään Otanlahdessa!

Topteam-Areenalla lyödään hutunkeitto käyntiin tänään perjantaina 4.7. kello 18:00. Vieraaksi saapuu Vihdin Pallo. Fiilistele edellisen kotiottelun kuvagallerialla ja nähdään Otanlahdessa!


Voitokkaan Roihua vastaan pelatun ottelun kuvagallerian löydät Juha Koivulan sivuilta:
http://juhakoivula.kuvat.fi/kuvat/Pesis,+2014/Lukko+-+Roihu+29.6.2014/


Perjantaina 4.7. kello 18:00 Rauman Lukko vs. Vihdin Pallo, Topteam-Areenalla Otanlahdessa. Tervetuloa kannustamaan Lukko voittoon!

KLUBISUVIPUB aukeaa jo klo 17:00, Terassilla ehkä kentän parhaat paikat seurata peliä, joten sinne vaikka seuraamaan jo myös illan koitoksen alkulämmittelyä...      -terassi auki tarvittaessa vielä pelin jälkeenkin jonkun aikaa!

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Feran B-tytöt voittivat Satakunnan derbyn

Feran toiseksi viimeinen ottelu tyttöjen Superpesiksen alkulohkossa käytiin torstaina Porissa. Ottelu päättyi Feran voittoon lukemin 1-2 (1-6, 3-2, 0-0, 5-7).

Feran toiseksi viimeinen ottelu tyttöjen Superpesiksen alkulohkossa käytiin torstaina Porissa. Ottelu päättyi Feran voittoon lukemin 1-2 (1-6, 3-2, 0-0, 5-7).


Pelinjohtaja Mika Takalahti oli ottelun jälkeen tyytyväinen. Fera hallitsi ottelua alusta loppuun saakka ja vahvan pelin jälkeen on hyvä lähteä maanantain jälkeen alkavaan kymmenen joukkueen tiukkaan jatkosarjaan.

- Pelasimme erittäin hyvän ottelun ja ansaitsimme voiton. Joukkueesta löytyi taas sitä samaa venymistä ja keskittymistä mitä talven halliturnauksessakin. Hallitsimme ottelua niin ulkona kuin sisällä. Harmittava läpilyönti pilasi kuitenkin toisen jakson. Kotiutuskisa toi paljon onnistumisia mailan varressa.

Porilaisten yksi saalistettu sarjapiste toisen jakson voitolla varmisti heille lohkovoiton. Jatkosarjassa edessä on yksinkertainen kymmenen joukkueen sarja. Alkulohkojen perusteella viisi parasta joukkuetta saavat viisi kotiottelua, ja neljä huonommin alkulohkojen perusteella sijoittunutta pelaavat kotona vain neljästi.

- Pori varmisti torstain ottelussa kuitenkin lohkovoiton, mutta meille jäi panosta viimeiseen otteluun. Kolmen pisteen voitolla olisimme paras lohko kakkonen, jolla saisimme samat edut kuin lohko ykköset, eli viisi kotipeliä ja neljä vieraisiin. Sitä lähdetään tavoittelemaan, Mika Takalahti päätti.

Feran viimeinen ottelu alkulohkossa pelataan maanantaina 7. heinäkuuta. Joukkue matkaa Loimaan Palloilijoiden vieraaksi kello 18:00 alkavaan otteluun.

 

Matti Airola (Twitter: @MattiAirola)
Fera ry, tiedottaja

 

Lue lisää
Uutiset Toni Lehtinen Uutiset Toni Lehtinen

Feran B-tytöt pelaavat torstaina ja maanantaina viimeiset alkulohkon ottelut


Tyttöjen Superpesis jatkuu raumalaisten osalta torstaina, kun Fera matkaa Poriin Pesäkarhujen vieraaksi. Jatkosarjapaikka kymmenen parhaan joukkoon on jo plakkarissa, mutta lohkovoittokin on mahdollinen.


Tyttöjen Superpesis jatkuu raumalaisten osalta torstaina, kun Fera matkaa Poriin Pesäkarhujen vieraaksi. Jatkosarjapaikka kymmenen parhaan joukkoon on jo plakkarissa, mutta lohkovoittokin on mahdollinen.


Ainoan alkulohkon tappion Fera on kärsinyt nimenomaan Pesäkarhuille, joten torstaina tullaan taatusti näkemään tiukka taisto. Panoksena on mahdollinen lohkovoitto, mutta peli toimii myös loistavana mahdollisuutena tason mittaukseen.

- Pesäkarhut-ottelu on meille mittari tulevaa jatkosarjaa silmällä pitäen. Porin peli pelataan vielä aika peruskaavalla ja katsomme miten se toimii. Raumalla pelatussa derbyssä Pesäkarhut oli yhden juoksun verran parempi. Nyt haetaan voittoa, Feran pelinjohtaja Mika Takalahti kertoo.

- On hienoa, että Feran B-tytöt on jälleen kerran varmistanut tiensä 10 parhaan joukkoon. Kahdella puhtaalla voitolla olisi vielä mahdollisuus lohkon kärkipaikalle. Se vaatii ensin voiton Porista.

Jälkimmäinen alkulohkon kahdesta viimeisestä ottelusta pelataan maanantaina Loimaalla. Pelissä on vielä mahdollisuudet hioa kuviot kuntoon, ennen tasaisen jatkosarjan alkamista.

- Viimeisessä pelissä Loimaalla haetaan rytmiä tulevia koitoksia varten ja testataan roolituksia. Kaikki pelaajat ovat terveinä, paitsi Suotusen Milla ei ole vielä päässyt harjoituskuntoon syksyn leikkauksen jäljiltä, Takalahti kertoo.

 

Ainutlaatuinen tunnelma

 

Feran tavoite oli kauteen lähdettäessä jaettu osiin. Ensimmäinen tavoite oli jatkosarjaan pääsy. Paikan varmistuttua seuraava etappi on tien raivaaminen neljän parhaan kesken pelattaviin pudotuspeleihin.

- Pelit muuttuvat nyt tasaisiksi. En nostaisi tässä vaiheessa oikein yhtään joukkuetta suursuosikiksi jatkosarjan joukkueista. Jokaisesta lohkosta tulee kovia joukkueita. Jatkosarjan alku kertoo voimasuhteista, Takalahti pohtii.

- Odotan ulkopelistämme enemmän, mitä olemme kovissa peleissä pystyneet esittämään. Sisäpelissä on tehty tilanteita joka pelissä, mutta ulkopelissä on tullut liikaa helppoja räpylävirheitä.

Raumalla on yksi valtti, mitä muilla ei ole. Otanlahdessa sijaitsevan Topteam-Areenan lehtereille saapuu tyttöjen Superpesiksen otteluihin tasaisesti yli kahtasataa katsojaa, joihinkin peleihin jopa yli kolmesataa. Mika Takalahti kertookin, että yleisön tuesta on suuri apu.

- Nyt aletaan taas pelaamaan sillä sykkeellä, että päästäisiin neljän joukkoon. Joukkueena tavoitellaan taas välieräpaikkaa ja siihen tarvitaan pisteitä. Siinä tarinassa kannattaa olla mukana kannustamassa!

- Missään muualla ei ole vastaavia katsojamääriä. Sadankin katsojan rikkoutuminen muualla on jo kova sana. Raumalla käy ylivoimaisesti eniten yleisöä tyttöjen Superpesiksen peleissä, joten kannustus ja pieni painostus vastustajalle auttavat meitä varmasti. Tunnelma Otanlahdessa on mahtava, pelinjohtaja Mika Takalahti listaa syitä, miksi Topteam-Areenalle kannattaa saapua.

Matti Airola (Twitter: @MattiAirola)
Fera ry, tiedottaja

 

Feran alkusarjan jäljellä olevat ottelut:

Torstaina 3.7. klo 18:00 Pesäkarhut B – Fera B. Seuraa livenä täältä!
Maanantaina 7.7. klo 18:00 Loimaan Palloilijat B – Fera B.

(Ottelu päivittyy hieman ennen alkua Bittilähteen Live Ottelut –sivulle)

Lue lisää