Ei tulevia otteluita.

Otteluohjelma »

25.11.2020

Alkuturnaus Raumalla 6.3.2021

Jaa sisältö:

Naisten Halli-SM mitellään vuonna 2021 neljässä lohkossa ja yhteensä 13 superpesisjoukkueen voimin. Lohkoa B emännöi Fera, kun lohkovoittaja ratkotaan Rauman Talviharjoitteluhallissa maaliskuun ensimmäisenä lauantaina 6.3.2021. Feran lisäksi lohkossa pelaavat Manse PP Tampereelta ja Mynämäen Vesa. Alkuturnauksen voittaja etenee neljän parhaan lopputurnaukseen Tampereelle 20.-21.3.2021 ratkomaan Halli-SM-mitalit.

 

Naisten Halli-SM 2021

Lohkot
Lohko A: Hyvinkään Tahko; Pesäkarhut, Pori; Roihu, Helsinki
Lohko B: Fera, Rauma; Manse PP, Tampere; Mynämäen Vesa
Lohko C: Joensuun Maila; Kirittäret, Jyväskylä; Pesä Ysit, Lappeenranta; Siilinjärven Pesis
Lohko D: Kempeleen Kiri; Lapuan Virkiä; Seinäjoen Maila-Jussit

Alkulohkojen ottelut

Lohko A: Hyvinkään Tahko; Pesäkarhut, Pori; Roihu, Helsinki
Pelipaikka: Pori 20.2.
La 20.2. klo 11.00 Pesäkarhut Pori – Roihu, Helsinki
La 20.2. klo 13.30 Roihu, Helsinki – Hyvinkään Tahko
La 20.2. klo 16.00 Hyvinkään Tahko – Pesäkarhut, Pori

Lohko B: Fera, Rauma; Manse PP, Tampere; Mynämäen Vesa
Pelipaikka: Rauma 6.3.
La 6.3. klo 11.00 Manse PP, Tampere – Fera, Rauma
La 6.3. klo 13.30 Mynämäen Vesa – Manse PP, Tampere
La 6.3. klo 16.00 Fera, Rauma – Mynämäen Vesa

Lohko C: Joensuun Maila; Kirittäret, Jyväskylä; Pesä Ysit, Lappeenranta; Siilinjärven Pesis
Pelipaikka: Joensuu 14.2. ja Imatra 27.2.
Su 14.2. klo 12.00 Siilinjärven Pesis – Kirittäret, Jyväskylä
Su 14.2. klo 14.30 Joensuun Maila – Pesä Ysit, Lappeenranta
La 27.2. klo 11.00 Pesä Ysit, Lappeenranta – Siilinjärven Pesis
La 27.2. klo 13.30 Siilinjärven Pesis – Joensuun Maila
La 27.2. klo 16.00 Pesä Ysit, Lappeenranta – Kirittäret, Jyväskylä
La 27.2. klo 18.30 Kirittäret, Jyväskylä – Joensuun Maila

Lohko D: Kempeleen Kiri; Lapuan Virkiä; Seinäjoen Maila-Jussit
Pelipaikka: Seinäjoki 27.2.
La 27.2. klo 10.00 Lapuan Virkiä – Seinäjoen Maila-Jussit
La 27.2. klo 12.30 Kempeleen Kiri – Lapuan Virkiä
La 27.2. klo 15.00 Seinäjoen Maila-Jussit – Kempeleen Kiri

Lopputurnaus, neljä parasta

Lopputurnaus pelataan Tampereella 20.-21.3.2021.

 

Sarjajärjestelmä

Alkulohkot pelataan kolmessa kolmen ja yhdessä neljän joukkueen alkulohkossa yksinkertaisena sarjana.
Lopputurnaukseen selviytyvät alkulohkojen voittajat, jotka laitetaan lopputurnausta varten
paremmuusjärjestykseen.

Lopputurnauksessa pelataan kaksi välieräottelua (1.-4. ja 2.-3. lohkovoittajista) sekä pronssi- ja finaaliottelu.

Tasapistetilanteessa ja lohkovoittajia vertailtaessa joukkueiden paremmuus ratkaistaan seuraavasti:
1) pisteet ottelua kohden
2) voitetut ottelut ottelua kohden
3) 3 pisteen voitot ottelua kohden
4) kaikkien otteluiden jaksoero ottelua kohden, voitetut-hävityt
5) kaikkien otteluiden juoksuero
6) voitettujen jaksojen määrä ottelua kohden
7) kaikissa otteluissa tehdyt juoksut

Otteluaika

Otteluaika on alkuturnauksissa 3+3+k ja lopputurnauksessa 4+4+k. Tasoittavaa vuoroa ei pelata, jos sisälle tuleva
joukkue on voittanut jakson tai se lopetetaan heti, jos tasoittavaa vuoroa pelaava joukkue tekee voittojuoksun,
samalla peliteolla syntyvät muut juoksut hyväksytään

© Fera 2020

Raumaster
Rauman Sammutin
Sata-Seri oy
Olvi
Kivikylän
Rauman kaupunki
FresCo
Hyvinvoinnin Walimo
Hotelli Vanha Rauma
Rauman Juku Oy
KollanPojat
Karhu
Lyttylän Liikenne
Topteam
RTK-palvelu
TVO
Rauman Tehopakkaus
Timantti Nieminen
Jalonen Yhtiöt
OP Länsi-Suomi
Rauman Lukko
Satasairaala
Kotipizza Wanha Rauma
Pyörä Nurmi
Lähitapiola
Euroports
Lääkärikeskus Minerva
Rauman Satama
Ravintola Kapteenin Huone
Kuntomax
Alfa Laval
RaumHair
Konttorimix Oy
Suomen Sairaalatukku
Wanhan Rauman Kellari
Rauman Pihapojat
Posiva
Friski
Gutz
Mr Jones
Keula
Noname