Seuraava kotiottelu

14.05.2021

18:00
Fera
Kirittaret_Jyvaskyla

Alkuturnaus Raumalla 6.3.2021

Jaa sisältö:

Naisten Halli-SM mitellään vuonna 2021 neljässä lohkossa ja yhteensä 13 superpesisjoukkueen voimin. Lohkoa B emännöi Fera, kun lohkovoittaja ratkotaan Rauman Talviharjoitteluhallissa maaliskuun ensimmäisenä lauantaina 6.3.2021. Feran lisäksi lohkossa pelaavat Manse PP Tampereelta ja Mynämäen Vesa. Alkuturnauksen voittaja etenee neljän parhaan lopputurnaukseen Tampereelle 20.-21.3.2021 ratkomaan Halli-SM-mitalit.

 

Naisten Halli-SM 2021

Lohkot
Lohko A: Hyvinkään Tahko; Pesäkarhut, Pori; Roihu, Helsinki
Lohko B: Fera, Rauma; Manse PP, Tampere; Mynämäen Vesa
Lohko C: Joensuun Maila; Kirittäret, Jyväskylä; Pesä Ysit, Lappeenranta; Siilinjärven Pesis
Lohko D: Kempeleen Kiri; Lapuan Virkiä; Seinäjoen Maila-Jussit

Alkulohkojen ottelut

Lohko A: Hyvinkään Tahko; Pesäkarhut, Pori; Roihu, Helsinki
Pelipaikka: Pori 20.2.
La 20.2. klo 11.00 Pesäkarhut Pori – Roihu, Helsinki
La 20.2. klo 13.30 Roihu, Helsinki – Hyvinkään Tahko
La 20.2. klo 16.00 Hyvinkään Tahko – Pesäkarhut, Pori

Lohko B: Fera, Rauma; Manse PP, Tampere; Mynämäen Vesa
Pelipaikka: Rauma 6.3.
La 6.3. klo 11.00 Manse PP, Tampere – Fera, Rauma
La 6.3. klo 13.30 Mynämäen Vesa – Manse PP, Tampere
La 6.3. klo 16.00 Fera, Rauma – Mynämäen Vesa

Lohko C: Joensuun Maila; Kirittäret, Jyväskylä; Pesä Ysit, Lappeenranta; Siilinjärven Pesis
Pelipaikka: Joensuu 14.2. ja Imatra 27.2.
Su 14.2. klo 12.00 Siilinjärven Pesis – Kirittäret, Jyväskylä
Su 14.2. klo 14.30 Joensuun Maila – Pesä Ysit, Lappeenranta
La 27.2. klo 11.00 Pesä Ysit, Lappeenranta – Siilinjärven Pesis
La 27.2. klo 13.30 Siilinjärven Pesis – Joensuun Maila
La 27.2. klo 16.00 Pesä Ysit, Lappeenranta – Kirittäret, Jyväskylä
La 27.2. klo 18.30 Kirittäret, Jyväskylä – Joensuun Maila

Lohko D: Kempeleen Kiri; Lapuan Virkiä; Seinäjoen Maila-Jussit
Pelipaikka: Seinäjoki 27.2.
La 27.2. klo 10.00 Lapuan Virkiä – Seinäjoen Maila-Jussit
La 27.2. klo 12.30 Kempeleen Kiri – Lapuan Virkiä
La 27.2. klo 15.00 Seinäjoen Maila-Jussit – Kempeleen Kiri

Lopputurnaus, neljä parasta

Lopputurnaus pelataan Tampereella 20.-21.3.2021.

 

Sarjajärjestelmä

Alkulohkot pelataan kolmessa kolmen ja yhdessä neljän joukkueen alkulohkossa yksinkertaisena sarjana.
Lopputurnaukseen selviytyvät alkulohkojen voittajat, jotka laitetaan lopputurnausta varten
paremmuusjärjestykseen.

Lopputurnauksessa pelataan kaksi välieräottelua (1.-4. ja 2.-3. lohkovoittajista) sekä pronssi- ja finaaliottelu.

Tasapistetilanteessa ja lohkovoittajia vertailtaessa joukkueiden paremmuus ratkaistaan seuraavasti:
1) pisteet ottelua kohden
2) voitetut ottelut ottelua kohden
3) 3 pisteen voitot ottelua kohden
4) kaikkien otteluiden jaksoero ottelua kohden, voitetut-hävityt
5) kaikkien otteluiden juoksuero
6) voitettujen jaksojen määrä ottelua kohden
7) kaikissa otteluissa tehdyt juoksut

Otteluaika

Otteluaika on alkuturnauksissa 3+3+k ja lopputurnauksessa 4+4+k. Tasoittavaa vuoroa ei pelata, jos sisälle tuleva
joukkue on voittanut jakson tai se lopetetaan heti, jos tasoittavaa vuoroa pelaava joukkue tekee voittojuoksun,
samalla peliteolla syntyvät muut juoksut hyväksytään

© Fera 2021

RaumHair
KollanPojat
Kongsberg
Noname
Olvi
Mr Jones
Ravintola Kapteenin Huone
Lääkärikeskus Minerva
Rauman Lukko
Euroports
Jalonen Yhtiöt
Rauman Sammutin
Rauman Satama
Kivikylän
TVO
Lyttylän Liikenne
Suomen Sairaalatukku
Rauman Pihapojat
Keula
Hotelli Vanha Rauma
Timantti Nieminen
Velec Oy
RTK-palvelu
Karhu
Pyörä Nurmi
Posiva
Raumaster
Topteam
Sata-Seri oy
Rauman kaupunki
Gutz
OP Länsi-Suomi
Konttorimix Oy
FresCo
K3Oy
Lähitapiola
Rauman Tehopakkaus
Rauman Juku Oy
Kuntomax
Cafe Sali
Satasairaala
Alfa Laval
Wanhan Rauman Kellari