Seuraava kotiottelu

14.06.2020

17:00
Fera
Mynamaen_Vesa

kotiottelu

26.06.2020

18:00
Fera
Pesakarhut_Pori

kotiottelu

01.07.2020

18:00
Fera
Manse_PP_Tampere

kotiottelu

03.07.2020

18:00
Fera
Seinajoen_Maila-Jussit

kotiottelu

17.07.2020

18:00
Fera
Pesakarhut_Pori

kotiottelu

19.07.2020

13:00
Fera
Kempeleen_Kiri

kotiottelu

02.08.2020

17:00
Fera
Hyvinkaan_Tahko

kotiottelu

07.08.2020

18:00
Fera
Pesa_Ysit_Lappeenranta

kotiottelu

16.08.2020

17:00
Fera
Lapuan_Virkia

kotiottelu

19.08.2020

17:30
Fera
Mynamaen_Vesa

Ajankohtaista tietoa sarjajärjestelmistä 2020

Jaa sisältö:

Pesäpalloliitto julkaisi 22.5. uudet sarjajärjestelmät kaudelle 2020. Kokosimme tähän artikkeliin keskeisimmät muutokset, jotka koskevat Feran joukkueita.

 

Superpesis

  • Fera pelaa B-lohkossa Porin ja Mynämäen kanssa nelinkertaisen sarjan (8 ottelua per joukkue)
  • Fera kohtaa muut joukkueet kahdesti lukuunottamatta Joensuuta, Jyväskylää ja Siilinjärveä, joita vastaan ei pelata lainkaan runkosarjassa
  • Runkosarjan kolme parasta saavat valita itsellensä vastustajan puolivälieriin sijoilta 5–8. Runkosarjan voittaja saa ensimmäisen valintavuoron
  • Pudotuspelit pelataan paras kolmesta -järjestelmällä

Suomensarja

  • Fera pelaa etelälohkossa Espoon, Hyvinkään, Kokemäen, Laitilan, Loimaan, Porin, Helsingin ja Turun kanssa yksinkertaisen sarjan (8 ottelua per joukkue)
  • Runkosarjan päättyessä lohkon 1. ja 2. sijoittuneet joukkueet pelaavat paras kolmesta -pudotuspelisarjan lohkovoitosta
  • Etelän lohkovoittaja kohtaa Idän lohkovoittajan paras kolmesta -ottelusarjassa. Voittaja nousee Ykköspesikseen kaudeksi 2021

Tyttöjen Superpesis

  • Fera pelaa A-lohkossa Haminan, Hyvinkään (2 joukkuetta), Jyväskylän, Lahden, Kankaanpään, Nurmon, Lappeenrannan, Porin, Helsingin ja Seinäjoen kanssa yksinkertaisen sarjan (11 ottelua per joukkue)
  • A-lohkon kaksi parasta pelaavat välierät ristiin B-lohkon kahden parhaan kanssa (A1–B2 & A2–B1) paras yhdestä -järjestelmällä
  • Välierien voittajat pelaavat SM-finaalissa paras kolmesta -järjestelmällä. Välierien häviäjät kohtaavat pronssiottelussa paras yhdestä -järjestelmällä

C-tyttöjen SM-sarja

  • Fera pelaa B-lohkossa Laitilan, Loimaan ja Porin (2 joukkuetta) kanssa kaksinkertaisen sarjan (8 ottelua per joukkue)
  • Lohkovoittajat saavat paikan Seinäjoella 22.–23.8. pelattavaan lopputurnaukseen
  • B-lohkon 2. sijoittunut kohtaa A-lohkon 3. sijoittuneen joukkueen ja B-lohkon 3. sijoittunut joukkue kohtaa A-lohkon 2. sijoittuneen joukkueen paras yhdestä -järjestelmällä. Otteluiden voittajat lunastavat paikan lopputurnauksessa

 

Otteluohjelmat julkaistaan ensi viikolla.

© Fera 2020

OP Länsi-Suomi
Lähitapiola
Pyörä Nurmi
Alfa Laval
Rauman Lukko
Lyttylän Liikenne
Hyvinvoinnin Walimo
Tallbo Ravintolat
Suomen Sairaalatukku
Posiva
Timantti Nieminen
RaumHair
Mr Jones
Rauman Pihapojat
Raumaster
RTK-palvelu
Kotipizza Wanha Rauma
Kivikylän
Keula
Kuntomax
Euroports
Karhu
Wanhan Rauman Kellari
Rauman kaupunki
FresCo
TVO
Rauman Satama
Sata-Seri oy
Topteam
Noname
Satasairaala
Friski
Olvi
Konttorimix Oy
Rauman Tehopakkaus
Ravintola Kapteenin Huone
Jalonen Yhtiöt
Hotelli Vanha Rauma
Lääkärikeskus Minerva